Šolich pro veřejnost, je to jinak. Covid a nemocnice: Pravda vyplouvá, nervy tečou

15.03.2021 9:56

Příběhy zdravotníků z první linie přibývají. Nemocnice v Příbrami varuje „hrdiny“ v boji proti vládním opatřením, že jejich chování odnesou právě oni. Čísla nejenže nejdou dolů, ale navíc neposkytují dostatečně přesný obrázek. A v nemocnici v Táboře prý došlo k incidentu. Když si tamní sanitář stěžoval inspektorce, že nedostávají dostatek ochranných pomůcek, byl přeřazen. A zoufalá sestra se teď obrátila na hejtmana Kubu.

Šolich pro veřejnost, je to jinak. Covid a nemocnice: Pravda vyplouvá, nervy tečou
Foto: Nemjc.cz/
Popisek: Boxy na oddělení JIP/ ilustrační foto

Situace v nemocnicích se podle posledních čísel příliš nelepší. Počet aktuálně hospitalizovaných sice klesl z více než devíti tisíc na 8362 (nedělní údaje min. zdravotnictví – pozn. red.), nicméně počet pacientů v těžkém stavu osciluje mezi 1900 a 2000 a příliš neklesá.

Anketa

Byl Emil Hácha kolaborant?

35%
65%
hlasovalo: 6608 lidí

Vážnost stavu dokládají i výpovědi zdravotníků. Například Oblastní nemocnice v Příbrami má dle příspěvku z pátku 12. března 105 hospitalizovaných, z toho 16 v intenzivní péči. „Proto od zítra otevřeme další covidové oddělení, kterým získáme dalších cca 20 lůžek. Dokážeme tak pojmout zhruba 125 pacientů. Bohužel budeme muset uzavřít oddělení neurologie, jehož personál se o covidové pacienty na nové jednotce bude starat. Neurologickým pacientům bude poskytnuta léčba na jiných lůžkových odděleních. Stále platí, že akutní péče je zachována a děláme vše, co je v našich silách, abychom situaci zvládli,“ informuje nemocnice a děkuje všem, kdo se proti nemoci chrání.

O den dříve pak apelovala právě na ty, kdo se nechrání, a to drsnými záběry z nemocničního prostředí. „Prosíme všechny ‚hrdiny‘, kteří ignorováním vládních opatření bojují proti systému a vládě, aby si uvědomili, že tím, komu ubližují, jsou ve finále zdravotnici, kteří v práci nechávají kus sebe, aby bojovali o životy lidí s koronavirem. Prosíme, vydržte to, když i naši zdravotníci to musí vdržet. Svůj nesouhlas s politiky vyjadřujte ve volbách svými hlasy a ne tím, že budete riskovat se zdravím vás a vašeho okolí.“

K počtu těžce hospitalizovaných, který atakuje 2000, měl ovšem jeden z doktorů poznámku. „Počítá někdo těch dalších cca 1000+, kteří jsou napojeni na zvýšený příjem kyslíku a jsou na monitorech na STANDARDNÍCH covid odděleních? Péče o ně je de facto JIPová, ale pro pojišťovny i stát je ‚standardní‘. Pro dokreslení: na JIP/ARO se jedna sestra stará o jednoho až dva pacienty. Na standardu máme dvě sestry a jednoho až dva sanitáře na 20–25 pacientů. Z toho (třeba nyní) čtyři jsou velmi špatní na zvýšeném přísunu kyslíku a monitoru.“

S doktorem, který vystupuje pod přezdívkou Simmar, souhlasil také neurolog Matěj Slovák: „Reprofilované JIP lůžko ze standardu, kde na pacienta není adekvátní přímý dohled a je pouze připojen na monitor (pokud vůbec) a dostává zvýšený kyslík, to není zdaleka plnohodnotná náhrada. Čísla JIP kapacit jsou do jisté míry jen šolich pro veřejnost.“

Temnou historku přidala anestezioložka Anna Kšírová: „Takový to když večer ve službě pán prosí, jestli bych se mohla podívat, co je s jeho přítelkyní, že je taky v nemocnici s covidem a nezvedá mu telefon... a já se podívám a zjistím, že ten den ráno zemřela. Těžké to sdělovat, mnohem těžší to žít.“

A v některých nemocnicích se prý dějí podivné věci. Zdravotní sestra Martina Hvozdenská zveřejnila petici, kterou sepsal kolektiv Oddělení následné péče z táborské nemocnice už v únoru. Protestuje proti přeřazení jejich kolegy, sanitáře Petra Jordáka.

Jordák dle kolektivu ONP vykonával svou práci řádně a byl oblíben jak mezi zaměstnanci, tak u pacientů. „Důvod jeho přeřazení spočívá v tom, že vznikla averze k jeho osobě vedoucími pracovníky a cíleně došlo k narušení fungujícího týmu,“ tvrdí pracovníci ONP. U vedení se Jordák prý stal neoblíbeným, když poskytl odborové inspektorce BOZP (Bezpečnost a ochrana zdraví při práci – pozn. red.) informace o tom, že se na oddělení šetřilo ochrannými prostředky, když jeho pracovníci pečovali o covid pozitivní pacienty. „Jsme silně znechuceni, jak se vedení zachovalo k zapracovanému sanitáři. Takový přístup si jistě od vedoucích pracovníků nezasloužil,“ říká kolektiv. Po třech letech na oddělení dotyčnému primářka prý řekla, že na něm nemá co dělat.

Kolektiv žádá omluvu a přehodnocení rozhodnutí, prý není možné takto reagovat na legitimní obavy. „Do budoucna tedy můžeme očekávat, že pokud budeme zastávat jiný a z našeho pohledu rozumný názor než vedení oddělení, že tak dopadneme i my?“ ptá se kolektiv a stěžuje si, že nařízení vedoucích pracovníků jsou někdy chaotická a nesrozumitelná. „Bohužel i od některých lékařů pociťujeme my, sestry, sanitářky a sanitáři despekt a chovají se k nám jako k póvlu, to my nejsme,“ odhaluje kolektiv Oddělení následné péče táborské nemocnice.

Petr Jordák prý má pravdu, když upozornil na nedostatečný příděl ochranných pomůcek. „Potvrzujeme příděl jednoho respirátoru na 12hodinovou směnu, povolené návštěvy k pacientům, kteří nebyli v terminálním stadiu a ohrožovalo to tak tou četností i zdraví pacientů ostatních. Prokazatelně zde vzniklo mnoho pozitivity i těch původně neifekčních pacientů. Dále upozorňujeme na to, že především vedoucí pracovníci nedodržovali hygienická opatření,“ tvrdí kolektiv ONP.

Na tuto petici Hvozdenská upozornila jihočeského hejtmana Martina Kubu z ODS. „Problémy jsou dlouhodobého charakteru, řešil je i inspektorát práce i inspektorka BOZP. Lidé už jsou zoufalí a nevědí na koho se obrátit, kdo by jim pomohl. Vše se zametá pod koberec,“ uvedla. Kuba přislíbil, že se záležitostí bude zabývat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Tomáše Kluse, obdivovatele Grety, se pověsili paparazzi. To neměl nikdo vidět!

11:20 Na Tomáše Kluse, obdivovatele Grety, se pověsili paparazzi. To neměl nikdo vidět!

Poté co se v uplynulých týdnech prohnaly přírodní živly Evropou, vystoupil na sociálních sítích Tomá…