Soud sníží odměny advokátům. Kvůli drobným dluhům už o desetitisíce nepřijdete

30.03.2012 17:59

Výše odměny pro advokáty za vymáhání drobných dluhů bude několikanásobně nižší než nyní. Zatímco dosud odměny paušálně určovala sazba vyhlášky ministerstva spravedlnosti, nově bude moci činit maximálně jednonásobek dlužné částky. Rozhodl o tom Ústavní soud.

Soud sníží odměny advokátům. Kvůli drobným dluhům už o desetitisíce nepřijdete
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.
reklama

Ústavní soud rozhodl, že odměna pro advokáta za vymáhání bagatelních částek do 10 tisíc korun nebude nově dána sazebníkem vyhlášky ministerstva spravedlnosti, ale bude se odvíjet od původní dlužné částky, a to maximálně do výše jejího jednonásobku. V případě pokuty za jízdu na černo si tak bude advokát nově moci naúčtovat místo dosavadních šesti tisíc maximálně tisíc korun.

Je to spravedlivé

"S ohledem na nutnost dodržení principu proporcionality mezi výší vymáhané částky a náhrady nákladů je spravedlivé, aby výše odměny za zastupování žalobce advokátem byla určena jen jako ekvivalent jednonásobku vymáhané jistiny," řekla serveru Týden.cz mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová.

Nový nález ovlivní všechny - včetně rozběhnutých tzv. "formulářových žalob", kdy advokát podává žaloby ve stejné věci na různé dlužníky a má už k tomu připravený formulář. Vedle vymáhání dlužných pokut za jízdu na černo se jedná například o dluhy na energiích, za regulační poplatky u lékaře, spotřebitelské úvěry a podobně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A totalitní mašinerie spustila motory. Stačilo, aby Landovský otevřel dopis, ve kterém se psalo o otci Martina Zounara a jeho financích za ztvárnění Klementa Gottwalda

5:05 A totalitní mašinerie spustila motory. Stačilo, aby Landovský otevřel dopis, ve kterém se psalo o otci Martina Zounara a jeho financích za ztvárnění Klementa Gottwalda

CHARTA 77 Podle mnohých odborníků přesvědčivým dokladem o kinematografii první poloviny sedmdesátých…