Špatně píšete o Ukrajině! Velvyslanec pokáral českou redakci a vyzval: Pište i hezké věci

26. 3. 2019 0:00

Jsou občané řádně informováni o tom, co se děje na Ukrajině? podle ukrajinského velvyslance Jevhena Perebjinise nikoliv. Ohradil se proti serveru iDNES a Mladé Frontě Dnes, která prý tendenčně a negativně informuje o dění v jeho zemi. Vadí mu zejména rozhovory. V jednom z nich prý mluvila poslankyně Janukovyčovy strany a šířila lži.

Špatně píšete o Ukrajině! Velvyslanec pokáral českou redakci a vyzval: Pište i hezké věci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nášivka Ukrajina
reklama

Velvyslanec se ohradil formou otevřeného dopisu, který velvyslanectví zveřejnilo na sociálních sítích. Hned na úvod velvyslanec uznává, že si médium může určovat redakční politiku. „Nicméně jsme si nemohli nevšimnout určité negativní tendence, která se v poslední době ve vašem médiu ve vztahu k Ukrajině objevuje,“ tvrdí velvyslanec s tím, že tato tendence znepokojuje jak jeho, tak Ukrajince žijící v Česku, kterých je podle dat z roku 2018 v České republice přibližně 125 tisíc. Články MF Dnes prý jednostranně černě vykreslují situaci v jejich domovině.

Anketa

Zeman by nejraději zrušil Senát Parlamentu ČR. Má v tom pravdu?

95%
5%
hlasovalo: 16422 lidí

Perebjinis připomíná, že se na redakci obrátil již v roce 2017 za reportáž Adama Hájka, který prý porušil ukrajinské zákony, když pronikl na Donbas, a jehož tři reportáže o Doněcku prý oplývaly romantizujícím líčením a glorifikací zločinců, kteří okupují část ukrajinského území a miliony Ukrajinců si vzali jako rukojmí. A upozornil, že nedávno Mladá fronta uveřejnila mapku, kde nebyl Krym zanesen jako součást ukrajinského území, což podle velvyslance porušuje mezinárodní právo.

Nejvíce leží na srdci velvyslanci rozhovory. Olena Bondarenko, s níž rozhovor proběhl, je podle něj stoupenkyně tvrdého jádra uprchlého exprezidenta Janukovyče. „Zcela nepokrytě šíří lži a manipulace ohledně tragických událostí v Kyjevě v období zimy 2013–2014, na nichž se jako poslankyně tehdejší vládní Strany regionů minimálně nepřímo podílela,“ obvinil ženu. Rozhovor je podle velvyslance plný nepodložených informací o černých seznamech, tajných věznicích či obrovském zvýšení ceny plynu. Velvyslanec neshledal vhodný ani rozhovor s  Dagmar Martínkovou, která prý také popisuje situaci pouze černě, a volynští Češi a jeho krajané by se proti nim údajně taktéž ohradili.

Fotogalerie: - Na Ukrajině

Tito vesměs mladí lidé z městečka Jasiny padli na ...
Čistá Ukrajina, píše se na toaletách u hradu v Muk...
Donedávna běžný obrázek. Dnes byste jej pohledali....
I takto se dá protestovat na Zakarpatí
Jakápak hydroponie! Produkty černozemě na městském...
Karpatští separatisté o sobě dávají vědět i na Pod...

„Uveřejnění hned dvou interview v takto krátké době s lidmi, kteří vidí Ukrajinu výhradně v negativním světle, významně zkresluje obraz naší země v očích čtenářů dostávajích informace o aktuálním dění ve světě jen z vašeho média. Jsem velice překvapen, že respektovaný český deník, jakým Mladá fronta DNES byla a je, zvolil strategii informovat o Ukrajině jen negativně – nebo nijak.“

Velvyslanec dodává, že i když má Ukrajina problémy, všechno tam není negativní; a vyběr vypovídajících je zcela v režii redakce. Byl by rád, kdyby deník na Ukrajinu nahlížel barevně, a nikoliv černobíle, a i z pozitivního úhlu pohledu.