Spojme se v EU, postavme se Kremlu. Topka přivezla Liberečákům Pekarovou a Peszynského, byl běh kolem přehrady a průvod městem pod eurovlajkou. Máme i FOTO

23.9.2018 8:21 dop.

REPORTÁŽ Evropský den připravila v sobotu v Liberci TOP 09. Nejdříve se topkaři pod patronátem své místopředsedkyně Markéty Pekarové Adamové proběhli kolem polovyschlé liberecké přehrady, odpoledne zorganizovali první akci organizace Pulse of Europe v krajském městě. Na ní promluvil i Tomáš Peszynski. „Nebojíme se říci to, že chceme, aby Česko bylo ještě více v Evropské unii. Například, aby mělo euro. Chceme, aby se Evropská unie zreformovala, aby byla demokratičtější, funkčnější, silnější,“ uvedl. Jejich heslem je i - spojme se v EU a postavme se Kremlu. „Co si budeme povídat, Evropa je ohrožena kvůli rozkladnému působení ruské zahraniční politiky, ruské propagandy a fake news,“ vysvětlil.

Spojme se v EU, postavme se Kremlu. Topka přivezla Liberečákům Pekarovou a Peszynského, byl běh kolem přehrady a průvod městem pod eurovlajkou. Máme i FOTO
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Tomasz Peszynski a Markéta Pekarová Adamová v Liberci. Hostil je hejtman Martin Půta

Anketa

Jste rádi, že Sněmovna odmítla usnesení žádající přijetí sirotků ze Sýrie?

97%
3%
hlasovalo: 22631 lidí
 
Po svém trochu opožděném příjezdu na libereckou přehradu dostala místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová dort, který rozkrájela a rozdala mezi přítomné. Poté odstartovala běh topkařů kolem liberecké přehrady. Těsně předtím přítomné nabádala, aby hlavně nepřepálili začátek. Trať většina z nich zvládla za dvacet minut, do cíle doběhl i „Jožin z bažin". Jeden z běžců si totiž chtěl na konci přehrady zkrátit cestu a vydal se přes v těch místech vyschlou přehradu. Terén však podcenil a z řádného člena TOP 09 se rázem proměnil v postavu připomínající tu, o které zpívá Ivan Mládek
 
Odpoledne se řada z dopoledních běžců přemístila na liberecké Soukenné náměstí, kam místní topka, jmenovitě Martin Chroust, pozvala organizaci Pulse of Europe. Dle Wikipedie jde o nezávislé celoevropské občanské hnutí, které vzniklo v reakci na vzestup nacionalismu a populismu v Evropě. Jeho prvotním cílem je podpořit občany Evropské unie, aby se aktivně a otevřeně přihlásili ke své evropské identitě. Hnutí bylo založeno v roce 2016 ve Frankfurtu nad Mohanem a rozšířilo se do několika evropských zemí včetně Česka. Zde působí od 7. dubna 2017. Do Liberce v sobotu zavítali poprvé. 
 
Rádi hážeme své problémy na někoho jiného
 

Jako první na akci vystoupila Markéta Pekarová Adamová. „Vy tady v Liberci máte blízko k polským a německým sousedům, a tak pociťujete více než jinde jak důležité je, že jsme součástí společné evropské rodiny," připomněla a zadoufala, že co nejvíce voličů dá v nadcházejících volbách hlas demokratickým stranám a v Liberci konkrétně Starostům a TOP 09. Uvedené subjekty ještě spolu s KDU-ČL jsou totiž v Liberci na jedné kandidátce, v níž ovšem dominantní roli hrají ve městě i kraji silní Starostové. Jejich krajský lídr, hejtman Martin Půta, vystoupil po Pekarové. Je z Hrádku nad Nisou, který leží na hranicích s Polskem a Německem. Připomněl, že řada místních si ještě pamatuje, jak na těchto hranicích takzvaně spřátelených bratrských zemí byly strážní věže. „Je to téměř třicet roků, co se tyto hranice otevřely a věci se významně proměnily k lepšímu. Naučili jsme se spolupracovat v rámci příhraniční spolupráce, ale také jsme se naučili mluvit o věcech, které úplně nefungují. Když často slýchám řeči o tom, že podléháme diktátu z Bruselu, tak si myslím, že je to taková česká vlastnost, že rádi hážeme svoje problémy na někoho jiného," domníval se. 

Foto: Oldřich Szaban
 
Pulse of Europe pak představil poslední z řečníků, aktivista Tomáš Peszynski. „Pulse of Europe vznikla v Německu. Bylo to v době, kdy v Americe vyhrál Trump. Západoevropané se docela vyděsili a založili tuto organizaci na podporu Evropy. Došlo to pak i k nám do Česka. Jsme organizace nadstranická. Máme podporovatele z různých stran. Rozhodně ale nejsme organizace apolitická. Máme hodnoty a program, který se snažíme prosazovat. Hlavním účelem Pulse of Europe je zmobilizovat lidi na podporu Evropské unie. Aby proevropské strany měly nějaké voliče," vysvětlil. Pulse of Europe dle něj podporuje začlenění Česka do všech aspektů Evropské unie. „Nebojíme se říci to, že chceme, aby Česko bylo ještě více v Evropské unii. Například, aby mělo euro," konstatoval. Přesto podle jeho slov nejsou eurohujeři. „Chceme, aby se Evropská unie zreformovala, aby byla demokratičtější, funkčnější, aby byla silnější. Když podporujeme Evropskou unii, neznamená to, že se nám líbí, jak teď vypadá," objasnil. 
 
Migraci vyřeší jen velká globální organizace EU
 
„Jezdíme po republice a snažíme se, aby se o nás vědělo a lidé s námi spolupracovali. Máme určité zásady - demokracie, svoboda, lidská práva, mírová spolupráce. Samozřejmě nebudeme spolupracovat s autoritářskými, totalitními stranami hlásající nějakou ideologii. Podporujeme pouze strany, které jsou kompatibilní s hodnotami Evropské unie," upozornil s tím, že spolupracují s různými aktivisty i z jiných zemí. „Naše heslo je například - euro se vám bude líbit. Připravujeme zahájení petice na podporu eura. Další heslo je - podporujeme společnou migrační politiku Evropské unie. O migraci se hodně mluví. Nejsme rozhodně žádní vítači. Ale zastáváme názor, že tak velký globální problém jako je migrace musí řešit velká globální organizace a tou je Evropská unie. Česko samostatně toto vyřešit nemůže," prozradil.
 
Další jejich heslo je - spojme se v EU a postavme se Kremlu. „Co si budeme povídat, Evropa je ohrožena kvůli rozkladnému působení ruské zahraniční politiky, ruské propagandy a fake news. Tohle říkáme na rovinu," konstatoval. Tvrdí také, že Evropa je víc než byznys. „Nám se nelíbí plány na Evropskou unii, kterou prosazuje například pan premiér. Že by to měla být jen ekonomická spolupráce. My si myslíme, že je to právě o těch hodnotách. A že díky Evropské unii mají jednotlivé členské země větší šanci na udržení demokracie, právního státu, svobody slova a dalších," sdělil.
 
Foto: Oldřich Szaban
 
Hnutí Pulse of Europe si na náměstí rozložilo stánek s odznáčky a různými brožurkami jako například Jak funguje Evropská unie. Po proslovech organizátoři rozbalili velkou evropskou vlajku a prošli s ní městem ke krajskému úřadu a zpět na náměstí. V čele průvodu šel Peszynski s amplionem a z něj zněla evropská hymna v různých hudebních verzích.
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zaměstnanci Škodovky půjdou v úplně jiných průvodech... Ivan Hoffman vidí budoucnost, která nebude rozpustile duhová

17:10 Zaměstnanci Škodovky půjdou v úplně jiných průvodech... Ivan Hoffman vidí budoucnost, která nebude rozpustile duhová

POHLED IVANA HOFFMANA Tento týden se v Praze odehrává týden duhové hrdosti Prague Pride a Ivana Hoff…