Spor o vracení běženců z hranic se v Německu vyhrocuje. Už by to mělo zajímat i nás

14. 6. 2018 22:28

Spor mezi kancléřkou Angelou Merkelovou (CDU) a ministrem vnitra Horstem Seehoferem (CSU) o vracení části uprchlíků přímo z hranic spolkové republiky, s níž sousedí i Česko, nabývá stále větších rozměrů. Dvojice politiků se ve středu večer pokusila dobrat kompromisu, což se jim ale nepodařilo, i když oba přišli s upravenými návrhy. Otevřeně už se začíná hovořit o vážné vládní krizi.

Spor o vracení běženců z hranic se v Německu vyhrocuje. Už by to mělo zajímat i nás
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Merkelová

Seehofer hrozí jednostrannými kroky, že rozhodnutí vracet běžence přímo z hranic učiní sám bez ohledu na kancléřku. To by ve spolkové republice prakticky nemělo obdobu. Seehofer má v tomto podporu Křesťanskosociální unie, za Merkelovou se zase dnes postavilo vedení sesterské Křesťanskodemokratické unie.

Plán Seehofera, který by chtěl hned na německých hranicích vracet zpět běžence, kteří už byli registrováni v jiném státě EU, ve Švýcarsku nebo v Norsku, by podle některých odborníků odporoval evropským předpisům, a proto se proti němu staví i Merkelová, která v oblasti migrace požaduje celoevropská řešení. Německé právo zase s takovým postupem obecně počítá, napsala ČTK.

Kompromis hledá vedení CDU. Jedna z možných variant počítá například s tím, že by Německo přímo ze svých hranic posílalo zpět migranty, jejichž žádost o azyl už byla ve spolkové republice dříve zamítnuta. Zároveň ale křesťanští demokraté vyjádřili podporu kancléřce a jejím snahám vyhnout se jednostranným krokům. Je podle nich nutné o vracení uprchlíků vyjednávat s ostatními zeměmi EU. Za Merkelovou, která chce čas do summitu EU na konci června, v zásadě stojí také koaliční sociální demokraté.

Trpělivost však ztrácejí politici CSU, které na podzim čekají zemské volby v Bavorsku, a proto chtějí v oblasti migrace působit rozhodně. Na spor, o němž politici konzervativní unie otevřeně hovoří jako o velmi vážném, reagují i opoziční strany.

Například šéfka poslanců Levice Sahra Wagenknechtová vyzvala Merkelovou, aby současnou koalici ukončila. Předseda Levice Bernd Riexinger chce zase konec Seehofera ve funkci. Ministra vnitra tvrdě kritizují i levicoví Zelení, postavili se za něj naopak svobodní demokraté (FDP). Protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) zase požaduje zahájení okamžitých kontrol na všech hranicích spolkové republiky.

Pokud by se dosavadní postoj Německa změnil, mohlo by to vést k tomu, že by spolková republika vracela běžence například přímo na hranicích s Rakouskem nebo Českou republikou. Kolika uprchlíků by se to ročně mohlo týkat, zatím není zřejmé.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Slonková na tři roky do basy? Žádná dezinformace, ale vážné tvrzení

11:17 Slonková na tři roky do basy? Žádná dezinformace, ale vážné tvrzení

Trestněprávní aspekty počínání redaktorského dua Sabina Slonková a Jiří Kubík byly doposud v českých…