Sranda nekončí: Xaver po vystoupení v ČT jede dál. Dostal anticenu a teď...

27.01.2020 11:35

Moderátor Luboš Xaver Veselý dostal od Českého filmového a televizního svazu FITES anticenu za nepovedený mediální počin roku 2019 Kyselý citron. Svaz mu ji udělil za podbízivý styl moderování a za to, že projevuje své sympatie či antipatie k hostům. Nyní se rozhodl svou cenu prodat. Na Facebooku na to upozornil člen Rady pro televizní a rozhlasové vysílání Vadim Petrov.

Sranda nekončí: Xaver po vystoupení v ČT jede dál. Dostal anticenu a teď...
Foto: Repro XTV
Popisek: Moderátor Luboš Xaver Veselý
reklama

„Xaver dal cenu Zlatý Citron, ocenění Českého filmové a televizního svazu FITES, na Aukro. Už teď tam má cenu 20 200 korun, prý peníze chce investovat do televize XTV. To mi přijde vtipný. Díval jsem se, kolik kandidátů také posílá FITES do mediálních rad. Snad jejich jediný program nebude, ‚Je třeba zastavit Xavera‘,“ poznamenal na Facebooku Vadim Petrov.

Anketa

Chcete, aby v Česku proběhlo referendum o vystoupení z Evropské unie?

96%
4%
hlasovalo: 27043 lidí

Veselý se rozhodl cenu si osobně převzít a při té příležitosti využil možnosti na projev a v přímém přenosu České televize pronesl slova, která se nevyhýbala ani koncesionářským poplatkům. A následně prozradil, že se možná schyluje k tomu, že někdo „rozkryje vazby“ ve veřejnoprávní televizi. Právě to je podle něj i důvod, proč má ČT „začerněné“ smlouvy.

„Já jsem tady rád. Jsem rád, že si tuto cenu mohu převzít, protože mám za to, že jediným arbitrem úspěchu a neúspěchu v naší branži je divák nebo posluchač. A jediné rozhovory politické, které já vedu, jsou na internetové televizi XTV.cz. Žádné jiné. Tedy, k tomu je to určitě vztaženo. Děkuju všem, kteří sledujete XTV. Děkuju všem, kteří mě sledujete v Českém rozhlase nebo na mém YouTube kanálu Xaver Live. Mám z toho radost,“ poděkoval moderátor.

Načež se obrátil i k porotě, která ceny udílela: „Děkuju vám, poroto, že ztrácíte čas a díváte se na moje projekty, na moje moderování. Myslím si, že veřejnost by ocenila, kdybyste nám třeba ukázali cestu, kdybyste nám jakýmkoli hlasem řekli, jak to máme dělat, ale zatím od vás takový hlas nevzešel. Místo toho se tady snažíte zostudit nás, tvůrce, za vydatné podpory České televize,“ pustil se do televize v přímém přenosu.

„Tento projekt, prosím, vzniká jen z podpory lidí. Nikdo ho neplatí povinně pod pohrůžkou exekuce. Vážení diváci, já vám děkuju. A vážení koncesionáři, udělejte si obrázek,“ uzavřel s odkazem na koncesionářské poplatky, které ČT povinně platí všichni.

Následovala ještě slova Martina Myšičky, který večerem provázel, že mu komentování jeho projevu nepřísluší. Veselý během svého odchodu ještě se smíchem podotkl, že se „to domnívá také“.

Onu odbornou porotu, která Veselého cenou „obdařila“, tvořilo tento rok sedm umělců. Předsedou poroty by divadelní kritik a esejista Vladimír Just. Členy byl kameraman a pedagog Marek Jícha, filmová střihačka Ivana Kačírková, scenáristka Českého rozhlasu a České televize a televizní dramaturgyně hrané tvorby Šárka Kosková, reportér a režisér Lukáš Landa, filmová kritička a publicistka Alena Prokopová a novinář a kritik Jan Svačina.

Později se publicista k přebrání anticeny rozhodl vyjádřit i prostřednictvím svého kanálu Xaver Live v živém vysílání. Řekl, že to, zdali si anticenu zaslouží, či nikoliv, přenechá jiným, rozhodl se však rozebrat několik okolností.

Zmínil, že když se na předávání objevil, tak v publiku jej poznávali i někteří jeho příznivci, a podivil se, že si při předávání od publika místo pískotu vysloužil potlesk.


A pak se vrhl na to, kdo jsou lidé z odborné poroty, kteří mu anticenu přiřkli. Všichni lidé z poroty jsou provázáni s Českou televizí. „Nemám pocit, že kdokoliv z těchto lidí, že by zanechali nějakou hlubokou stopu v dějinách českého umění… a oni mají tu odvahu někomu udělovat jakési anticeny. To mě překvapilo,“ řekl. „Jinými slovy, já jsem dostal anticenu od lidí, kteří jsou nasátí na Českou televizi, tedy na vaše peníze, vážení koncesionáři,“ podotkl. Doplnil, že celý večer přenášený živě na programu ČT Art stál zcela jistě mnoho peněz, a označil jej za „úlitbu soukromé partě“ těchto umělců.

Psali jsme ZDE.

A tázal se, proč se během vysílání neukázalo, kdo v odborné porotě je. Schyluje se však podle jeho informací k podstatnému „zemětřesení“ v České televizi. Avizoval, že by se mohl objevit někdo, kdo tyto „vazby rozváže“. „A ono to je taky důvod, proč má Česká televize ty začerněné smlouvy,“ uvedl.

Schytal to i moderátor Václav Moravec. Lepší než on má být pořad Partie na TV Prima. „Je to profesionálně odvedený výkon, než když je tam pan Moravec, protože pan Moravec už je dnes součástí jakési politické síly,“ zhodnotil. Moravec to na České televizi prý již má jako definitivu a bude „moravcovat do smrti“.  

K tomu, že ředitel ČT Petr Dvořák odmítá zveřejnit platy moderátorů, Veselý tvrdí, že tím vlastně koncesionářům říká: „Držte hubu a krok a plaťte. My už víme, co s těmi sedmi miliardami uděláme.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bára Basiková: „Chtěla jsem odejít do Jižní Afriky.“ Pořád lituje, že neodešla

15:00 Bára Basiková: „Chtěla jsem odejít do Jižní Afriky.“ Pořád lituje, že neodešla

Zpěvačka Bára Basiková se v rozhovoru pro Deník.cz, který poskytla na začátku dubna, rozhovořila mim…