Starostka Duchcova o Romech: Vymklo se to

05.06.2013 21:21

Server iDnes.cz informuje o besedě, kterou svolala starostka Duchcova Jitka Bártová ohledně kritické situace s místními Romy. Obyvatelé se ale hlavně hádali a řešení nenašli.

Starostka Duchcova o Romech: Vymklo se to
Foto: hns
Popisek: Starostka Duchcova Jitka Bártová
reklama

Lidé na setkání v domě kultury přicházeli pod dojmem rvačky pěti dětí, po které museli lékaři ošetřit dvanáctiletého chlapce. "Byl to konflikt mezi dětmi. V té skupině byl jeden Rom a čtyři ‚Neromové‘," snažil se mírnit emoce ředitel policistů na Teplicku Petr Sytař. Většinu místních tím ale neuspokojil.

Lidé na sebe řvali

V domě kultury se usadilo přes sto lidí, podél stěny postávalo zhruba čtyřicet Romů, kteří v Duchcově žijí dlouhodobě. S incidenty nemají nic společného a odsuzují je. Přesto se během debaty s místními divoce hádali. Většina debaty se točila kolem útoku v noci na 18. května, kdy Romové surově napadli manžele vracející se z diskotéky.

Několik lidí obvinilo policisty z toho, že měří dvojím metrem. Argumentovali tím, že policie iniciátora konfliktu neobvinila z rasismu, přestože sám přiznal, že na napadené manžele křičel, že jsou "zas... gadžové" a "gádžovské mrd..."    

"Oni jsou beztrestní," křikl kdosi. "My chodíme do práce, vyděláváme na dávky a oni se k nám takhle chovají?" zlobil se další. "Dejte nám práci," reagovala na to Romka. Emoce tím ale jen znásobila. "Běž zametat," navrhl kdosi.

Duchcov a okolí hlídá 26 policistů. Ve městě je osmnáct strážníků, kteří se musí střídat tak, že přes den jsou v ulicích dvě dvoučlenné hlídky, v noci jedna. Na další chybějí peníze. Úterní debatu hlídalo strážníků pět. Během besedy několikrát emoce vzrostly tak, že hrozila rvačka. Starostka po necelých dvou hodinách besedu ukončila. "Vymklo se to, děkuji za účast," prohlásila.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Patočka má sám velký problém. Co se snažil schovat šaškováním proti Křečkovi?

21:21 Patočka má sám velký problém. Co se snažil schovat šaškováním proti Křečkovi?

Publicistka Karolína Stonjeková se pustila do bývalé ombudsmanky Anny Šabatové a Jakuba Patočky, vel…