Šťastný chce prosadit úplný zákaz kouření v restauracích

5.8.2012 7:35 dop.

Do dokonce letošního roku dorazí do Poslanecké sněmovny návrh na úplný zákaz kouření v restauracích od roku 2014. Návrh, který připravuje poslanec ODS Boris Šťastný možná dostanou zákonodárci už v říjnu.

Šťastný chce prosadit úplný zákaz kouření v restauracích
Foto: Hans Štembera
Popisek: Popelník s vykouřenými cigaretami

Předloha novely má podle Šťastného podporu ministra zdravotnictví Leoše Hegera i premiéra Petra Nečase. Ministerstvo zdravotnictví ale novelu připravuje v několika variantách. "Návrh změny zákona 379 na ochranu nekuřáků je dokončován ve spolupráci ministerstva zdravotnictví a mne a bude předložen ke konci tohoto roku, s největší pravděpodobností na začátku čtvrtého čtvrtletí," řekl Šťastný.

Nepomůže ani elektronická cigareta
 
Hegerův úřad připravuje návrh v různých variantách, od úplného zákazu až po rozličné kompromisy. Spočívaly by například ve stavebně oddělených prostorách, nebo v zákazu elektronických cigaret tam, kde bude zakázáno kouřit.
 
"Několik variant připravujeme proto, že očekáváme poměrně velkou a nelehkou diskusi," řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Zároveň potvrdil, že návrh novely v několika variantách připraví ministerstvo v průběhu podzimu.
 
Šťastný kompromisy odmítá
 
Boris Šťastný ale ještě s ministerstvem chce jednat, neboť trvá na jednoznačném zákazu. Stát by podle jeho slov neměl podnikat protikuřácké kroky, ale kroky na ochranu nekuřáků.
 
"Je svobodným rozhodnutím člověka, jestli kouří, nebo nekouří. My se ale musíme snažit chránit nekuřáky," řekl poslanec. Svoje stanovisko zdůvodnil tvrzením, že pokud stát povolil výrobu, dovoz a prodej tabákových výrobků, je  povinen zajišťovat, aby nekuřákům nikdo neničil zdraví.  
 
Šťastný už minulém období prosazoval úplný zákaz kouření v restauracích a barech. Sněmovna pak přijala novelu zákona. Majitelé podniků musí svá zařízení označovat, zda jsou kuřácká, nekuřácká nebo zda nabízejí oddělený prostor pro nekuřáky.
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: bobTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pekarová v Rakousku: „Nesmíme podléhat závěru, že sankce bolí víc nás než Rusko.“ To prý trpí, jen to maskuje propagandou

20:10 Pekarová v Rakousku: „Nesmíme podléhat závěru, že sankce bolí víc nás než Rusko.“ To prý trpí, jen to maskuje propagandou

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se v rakouském Grafeneggu zúčastni…