V České republice v současnosti platí princip předpokládaného souhlasu. To znamená, že člověk je v případě úmrtí potenciální dárce, pokud se nezapíše do registru lidí, kteří nechtějí darovat orgány. Rozhodovat ale mohou také blízcí.
„Rodina může říci, že si odběr orgánů nepřeje. Zákon umožňuje toto přání nerespektovat, v praxi ale lékaři v takovém případě k odběru nepřikročí,“ vysvětlil serveru iDnes.cz přednosta transplantcentra IKEM Pavel Trunečka.
5000 korun vyjádří úctu zemřelému
Příspěvek 5000 korun by podle ministerstva měl vyjádřit úctu a vděčnost dárci za poskytnutí nezištné pomoci pro neznámého příjemce orgánu. Ředitel Koordinačního střediska transplantací Pavel Březovský příspěvek považuje za poděkování zemřelému.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: vfe
Záhada daru
Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...
Další články z rubriky

20:27 „Přirovnáváte lidi s jinou orientací ke zvířatům?“ Dusno u Rakušana
Předseda hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan se na sociální síti X ostře vymezil vůči svému koal…
- 13:23 Další proukrajinské účty pro Fialu. Na stole rumunský scénář?
- 17:45 „Tak začíná deep state.“ Armádní spis k volbám? Vážná slova
- 14:00 Kuchaře z Prostřeno v exekuci udělal jednatelem. A létaly miliony
- 10:53 449 Kč za knihu myšlenek Petra Fialy. Premiérův „spolek pro moderní politiku“
- 4:46 Ceny tak nízké, že se Čech v Itálii začal modlit přímo v supermarketu