Stát dá pět tisíc na pohřeb, pokud blízcí svolí k odběru orgánů mrtvého

14.04.2012 12:19

Novelou transplantačního zákona chce ministerstvo zdravotnictví zvýšit počet orgánů dostupných pro transplantaci. Pozůstalým by přispěl pět tisíc korun na pohřeb, pokud by souhlasili s odběrem orgánů od zemřelých blízkých. Informuje server iDnes.cz.

Stát dá pět tisíc na pohřeb, pokud blízcí svolí k odběru orgánů mrtvého
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova IKEM
reklama

V České republice v současnosti platí princip předpokládaného souhlasu. To znamená, že člověk je v případě úmrtí potenciální dárce, pokud se nezapíše do registru lidí, kteří nechtějí darovat orgány. Rozhodovat ale mohou také blízcí.

„Rodina může říci, že si odběr orgánů nepřeje. Zákon umožňuje toto přání nerespektovat, v praxi ale lékaři v takovém případě k odběru nepřikročí,“ vysvětlil serveru iDnes.cz přednosta transplantcentra IKEM Pavel Trunečka.

5000 korun vyjádří úctu zemřelému

Příspěvek 5000 korun by podle ministerstva měl vyjádřit úctu a vděčnost dárci za poskytnutí nezištné pomoci pro neznámého příjemce orgánu. Ředitel Koordinačního střediska transplantací Pavel Březovský příspěvek považuje za poděkování zemřelému.

Částka vyplývá ze zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů. Stejnou sumu totiž dostávají lidé, kteří vypraví pohřeb nezaopatřenému dítěti. Pozůstalí po dárci budou muset podat žádost do roka od konání pohřbu, jinak jejich nárok zanikne.

Novela zavede i finanční kompenzace pro žijící dárce

Příspěvek nepokryje náklady pohřbu, ale vystačí na jejich značnou část. Dnes se podle serveru iDnes.cz pohybuje cena pohřbu mezi 10 až 15 tisíci korunami.

Novela také zavede náhrady žijícím dárcům, kteří by mohli dostat kompenzaci ve výši 24 tisíc korun. „Naší snahou je oslovit nové potenciální dárce, kteří by pacientům čekajícím na transplantaci dali novou naději na život. Nově připravený transplantační zákon má dárcům orgánů například poskytnout výhody a kompenzace za čas strávený v nemocnici či úhradu léků, které musejí kvůli odběru orgánu užívat,“ vysvětlil serveru Březovský.

V roce 2011 provedli čeští lékaři celkem 553 transplantací, nejčastěji se jednalo o ledviny. Na čekací listině ale stále zůstává kolem 700 lidí. Minulý rok prý ubylo zemřelých dárců. Podle Koordinačního střediska transplantací to ale může být tím, že se podařilo snížit úmrtnost na silnicích a zkvalitnit péči v traumacentrech.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

16:50 „Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

"Žádám vás, abyste co nejdříve odevzdali památník Ruské federaci," napsal mimo jiné ruský ministr ob…