Štěch se připojil k výzvám vládě na odklad smluv s církvemi

21.02.2013 17:51 | Zprávy

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) se dnes připojil k výzvám vládě, aby do rozhodnutí Ústavního soudu neuzavírala smlouvy s církvemi o finančním vyrovnání v rámci církevních restitucí. Vláda smlouvy schválila ve středu, premiér Petr Nečas (ODS) je má podepsat v pátek.

Štěch se připojil k výzvám vládě na odklad smluv s církvemi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Senátu Milan Štěch při rozhovoru

K odkladu vyzvaly vládu i opoziční politické strany nebo advokát zastupující senátory žádající po Ústavním soudu zrušení zákona o církevních restitucích. Štěch v otevřeném dopise Nečasovi připomněl, že na uzavření smluv dává zákon vládě lhůtu až do konce letošního září. "Vláda, která je přesvědčena o ústavnosti zákona, má tak dostatek času pro uzavření smluv s církvemi a náboženskými společnostmi, a nic jí nebrání, aby vyčkala rozhodnutí Ústavního soudu ve věci," uvedl předseda Senátu.

Připomenul, že kromě 18 senátorů podali ústavní stížnosti na zákon o církevních restitucích také poslanci. Poznamenal také, že veřejnost zákon většinově odmítá. "Právě v takových výjimečných situacích je namístě, aby vláda zůstala zdrženlivá, respektovala dělbu mocí a umožnila Ústavnímu soudu rozhodnout, uvedl Štěch.

Předseda Senátu také uvedl, že uzavření smluv by znamenalo v zásadě jednorázové naplnění zákonem upravených vztahů mezi státem a církvemi, "a to pravděpodobně nevratně". Společným úsilím by proto mělo být vzájemné respektování jednotlivých mocí ve státě, respektování zákazu libovůle a snaha usilovat o společenské zklidnění a porozumění v odlišných občanských a politických postojích, napsal Štěch premiérovi.

Dopis byl podle senátní tiskové tajemnice zaslán na vědomí rovněž dosluhujícímu prezidentovi Václavu Klausovi, jeho nástupci Miloši Zemanovi, církvím a parlamentním politickým stranám.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno, čtk

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Uznáváte, že nedostatečně řešíte problémy, které trápí většinu z nás?

Pane Dufku, teď jsem si přečetl tento váš komentář nebo jak to nazvat - https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Dufek-KDU-CSL-Volici-maji-tendenci-se-vymezovat-proti-vladnouci-garniture-756812. Uvádíte v něm, že úspěšná strana bude ta, která dokáže vyřešit reálné problémy lidí - na...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trafika pro Beka? Ministrovi napsal naštvaný učitel. A nebyl sám

21:13 Trafika pro Beka? Ministrovi napsal naštvaný učitel. A nebyl sám

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) se brání spekulacím, že si v rámci novely zákona o vysokých škol…