Štěch se připojil k výzvám vládě na odklad smluv s církvemi

21.02.2013 17:51

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) se dnes připojil k výzvám vládě, aby do rozhodnutí Ústavního soudu neuzavírala smlouvy s církvemi o finančním vyrovnání v rámci církevních restitucí. Vláda smlouvy schválila ve středu, premiér Petr Nečas (ODS) je má podepsat v pátek.

Štěch se připojil k výzvám vládě na odklad smluv s církvemi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Senátu Milan Štěch při rozhovoru

K odkladu vyzvaly vládu i opoziční politické strany nebo advokát zastupující senátory žádající po Ústavním soudu zrušení zákona o církevních restitucích. Štěch v otevřeném dopise Nečasovi připomněl, že na uzavření smluv dává zákon vládě lhůtu až do konce letošního září. "Vláda, která je přesvědčena o ústavnosti zákona, má tak dostatek času pro uzavření smluv s církvemi a náboženskými společnostmi, a nic jí nebrání, aby vyčkala rozhodnutí Ústavního soudu ve věci," uvedl předseda Senátu.

Připomenul, že kromě 18 senátorů podali ústavní stížnosti na zákon o církevních restitucích také poslanci. Poznamenal také, že veřejnost zákon většinově odmítá. "Právě v takových výjimečných situacích je namístě, aby vláda zůstala zdrženlivá, respektovala dělbu mocí a umožnila Ústavnímu soudu rozhodnout, uvedl Štěch.

Předseda Senátu také uvedl, že uzavření smluv by znamenalo v zásadě jednorázové naplnění zákonem upravených vztahů mezi státem a církvemi, "a to pravděpodobně nevratně". Společným úsilím by proto mělo být vzájemné respektování jednotlivých mocí ve státě, respektování zákazu libovůle a snaha usilovat o společenské zklidnění a porozumění v odlišných občanských a politických postojích, napsal Štěch premiérovi.

Dopis byl podle senátní tiskové tajemnice zaslán na vědomí rovněž dosluhujícímu prezidentovi Václavu Klausovi, jeho nástupci Miloši Zemanovi, církvím a parlamentním politickým stranám.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jno, čtk

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nový ministr školství Balaš: Děkan plzeňských práv, co podivně přijal „osobnost“ Jana Rumla

20:02 Nový ministr školství Balaš: Děkan plzeňských práv, co podivně přijal „osobnost“ Jana Rumla

Hnutí STAN vybralo za nového ministra školství právníka Vladimíra Balaše. Někdejší ředitel Ústavu st…