Stovky lidí vzpomínaly v Arše na Havla a Lou Reeda

19.12.2013 6:15

Dva roky bez Václava Havla a nedávný odchod Lou Reeda si dnes večer v pražském Divadle Archa připomnělo několik stovek příznivců obou osobností. Bývalého českého prezidenta a amerického zpěváka, hudebníka a básníka, pojilo letité přátelství. I proto pořadatelé večer s názvem Od Velvet Underground k Velvet Revolution věnovali oběma mužům, jejichž pohled na svět a život ovlivnil mnoho lidí po celém světě.

Stovky lidí vzpomínaly v Arše na Havla a Lou Reeda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Havel

Archu pořadatelé vybrali i proto, že oba spojovala, Havel v ní mimo jiné poprvé uvedl svou poslední hru Odcházení, Lou Reed v Arše odehrál své poslední pražské vystoupení. V červnu 2012 ho věnoval tehdy již zesnulému Havlovi jako "svému drahému příteli". Na dnešním večeru se podílela také Knihovna Václava Havla.

 Vedle Velvet Underground Revivalu vystoupila skupina The Plastic People of The Universe, která ve svých začátcích hrála coververze písní Velvet Underground, Tony Ducháček & Garage, Please The Trees a jako host americký baskytarista Fernando Saunders, člen doprovodné skupiny Lou Reeda, který se před třemi lety usadil v Ostravě.

V polovině večera se z USA telemostem s návštěvníky koncertu spojila manželka Lou Reeda Laurie Andersonová a vyprávěla o úterním koncertě v Harlemu, který byl také věnovaný zesnulému muzikantovi. Vystoupila na něm třeba zpěvačka Patti Smithová, jejíž hudba byla Velvet Underground také výrazně ovlivněná, nebo Paul Simon či Debbie Harryová a zpívali nejznámější Reedovy písně.

 "Všichni říkali, že mají Louovy desky, ale u 99 procent z nich to nebyla pravda. Když ale přijel do tehdejšího Československa, zjistil, že tady je lidé opravdu mají a že si je pořizovali na černém trhu. Měl radost, když zjistil, že tady žije to zbylé procento," uvedla na závěr dálkového pozdravu.

Vzpomínku doplnily snímky Bohdana Holomíčka

Atmosféru koncertu v Arše doplňovala projekce fotografií českých a slovenských fotografů Bohdana Holomíčka, Ondřeje Němce, Ruda Prekopa, Tomkiho Němce, Jana Pohribného, Davida Janečka a dalších, na kterých vesměs byli spolu oba dva dnešní oslavenci.

Druhé výročí úmrtí prvního polistopadového prezidenta Václava Havla si dnes připomněli ale i další lidé na mnoha místech České republiky. V Pražské křižovatce se konala bohoslužba, kterou vedl kardinál Dominik Duka. Kytici k Havlovu hrobu položil prezident Miloš Zeman a svíčky k němu přicházeli lidé zapalovat po celý den, další přinášeli k jeho chalupě na Hrádečku.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Posedlí mesiáši, chiliasmus jak vyšitý, propaganda!“ Dolejš se už neudržel po posledním hlásání aktivistky Grety

13:21 „Posedlí mesiáši, chiliasmus jak vyšitý, propaganda!“ Dolejš se už neudržel po posledním hlásání aktivistky Grety

Klimatická aktivistka, Švédka Greta Thunbergová na pátečním shromáždění v Berlíně ocenila mladé, že …