Strhnout kříž, nebo radši celý památník. Skončilo už v Sudetech kádrování obětí?

19.05.2019 6:38 | Zprávy

REPORTÁŽ, FOTODOKUMENTACE Během květnových pietních aktů se mnohde kádrují uctívači Rusů versus Američanů s otázkou, kterým padlým hrdinům vlastně věnec k hrobu položit. Není to dlouho, co se povyšovaly oběti druhé světové války oproti té první, a to natolik, že u řady památníků s datem 1945 uniká, že jen zakrývaly svůj prvorepublikový původ, který se „přestal nosit“. Řada důkazů o ničení či historickém „poupravení“ takových artefaktů dodnes přetrvává hlavně v malých obcích, zejména v Sudetech.

Strhnout kříž, nebo radši celý památník. Skončilo už v Sudetech kádrování obětí?
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Původní památník (vlevo historické foto) z roku 1921, který se "bolševikům" znelíbil, tak prý po r. 1945 vznikl nový. Současný obelisk (vpravo) dnes ale nese desku, která jej zasvěcuje obětem obou válek...

Například ve Stebně na Žatecku jsou dnes sami místní zmatení: Indicie na tamním pomníku lze totiž vykládat jak k uctění jedné, tak druhé války. Záhadu obelisku a jeho vzniku jsme vypátrali, a to i s nečekaným rozuzlením. Během reportáže se podařilo spojit s lidmi, kteří poskytli málo známé informace a fotografie, které do záhady kolem památníků vnesly světlo a možná i kus „smíření“ s minulostí v tomto regionu.

Kádrování obětí?

Památník na návsi Stebna vznikl prý kolem roku 1920. Pamětní deska ovšem říká, že připomíná oběti násilí 1. i 2. světové války. Vyryt je na něm „Pátý květen 1945“. A poklonit se k němu pamětníci chodí na Den vítězství, 8. května. Trochu matoucí? Během letošního výročí konce druhé světové války se proto redaktorka PL pídila po zmateném osudu památníku ve Stebně.

Ten totiž, přestože je hodnotným objektem, který se váže k důležité historické události, v české databázi památek nenajdete. Přitom je typickým dokladem pohnutých osudů poválečných pomníků na území Sudet. A také připomínkou věhlasu nedalekého kamenolomu, z něhož žula putovala až do císařské Vídně.

Stebno je jedna z obcí, které samosprávně spadají pod město Kryry v okrese Louny v chmelařské a obecně zemědělské oblasti. Mimo jiné zde byl před několika lety objeven keltský poklad světového významu. Dnes zde žijí jak starousedlíci, tak si zde chalupy pro rekreaci kupují obyvatelé severních, více průmyslových, okresů Ústeckého kraje. PL v tomto místě již zpravodajsky mapovaly například problémy s chystanou ubytovnou nebo záměrem hlubinného úložiště na území přírodně cenné krajiny.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Věříte Zelenskymu?

Je nebo není podle vás pravda, že některé české firmy dodávají Rusku stroje k výrobě zbraní? Mě na tom zaráží, že pro svá tvrzení nepředložil žádný důkaz a jestli má pravdu, jak to, že on to ví a politici této země ne? A taky, jestli je to pravda, co bude dál? Hrozí něco daným firmám? Ještě by mě za...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vysílá studio Fiala: Jana Černochová a tank Leopard

18:38 Vysílá studio Fiala: Jana Černochová a tank Leopard

Institut Petra Fialy se jmenuje Pravý břeh a před volbami spustil Pravej podcast. Po Janu Lipavském …