Střílení uprchlíků? Podle této ženy ano, odhalují noviny

03.02.2016 14:54

U našich západních sousedů má stále silnější slovo Alternativa pro Německo (AfD). Někdejší euroskeptici, ze kterých se stali pravicoví populisté, nyní volají i po střílení uprchlíků na hranicích. A tím všemu navzdory získávají čím dál větší podporu u řadového obyvatelstva. Informuje The Independent.

Střílení uprchlíků? Podle této ženy ano, odhalují noviny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Německo, jak jej možná neznáte
reklama

Předsedkyně AfD, čtyřicetiletá vystudovaná chemička Frauke Petryová, nedávno vyvolala vlnu kritických výroků směřujících na její osobu a politické uskupení. Na setkání v Hannoveru totiž volala po tom, aby policie bránila uprchlíkům v nelegálním přechodu hranic jakýmikoliv prostředky.

„Policie musí zastavit migranty ilegálně přecházející hranice z Rakouska,“ řekla. „A pokud to bude nutné, použít i střelnou zbraň. Tak káže zákon.“ Dodala, že si to také nepřeje, je však nutné si připomenout, že existuje i tato „poslední možnost“.

Zatím se jedná o nejdrsnější takovou připomínku ve veřejné politické diskus – a přesto, že ji celé spektrum politických stran odsoudilo, nezdá se, že by AfD klesaly volební preference; ba naopak, v současnosti by se podle odhadů stala v případě voleb třetí nejsilnější německou stranou.

Kancléřka Merkelová mezitím odmítá zavést strop na počet přijatých migrantů i přesto, že čelí silné vnitrostranické kritice. Dodala také, že je přesvědčena o tom, že většina žadatelů o azyl ze Sýrie a Iráku se po konci války vrátí do svých vlastí.

Celý text zde

Mezitím se vicekancléř Sigmar Gabriel vyjádřil, že by AfD měla být pod kontrolou zpravodajských služeb. „Existují obrovské pochybnosti o tom, zda AfD hájí svobodné demokratické principy naší republiky,“ řekl v rozhovoru pro deník Bild.

Petryovou odsoudily i policejní odbory, podle nichž policisté nikdy po uprchlících střílet nebudou a myšlení političky vnímají jako „radikální a nelidské“.

Podle některých analytiků je však sama Petryová stržena hlasitějšími postavami vlastní strany, například Björnem Höckem, předsedou stranické pobočky v Durynsku. Jeho proslovy mnozí přirovnávají k těm, za kterými stál Hitlerův vrchní propagandista Joseph Goebbels. Höcke má na svých vystoupeních pravidelně několikatisícové davy stoupenců. „Po dekády se zdálo nemožné, aby došlo k vzestupu politika, jako je Björn Hocke,“ napsal o něm deník Die Welt. „Mezitím se nemožné stalo možným.“

Ten se ve svých plamenných proslovech ohání hlavně příslušností k Německu a šíří strach z migrantů. „Bojím se o svou zemi. Takhle to vypadá být cizincem ve vlastní zemi! Tento katastrofický vývoj musí být zastaven!“ burácel v jednom z projevů do mikrofonu za bouřlivého potlesku svých stoupenců Höcke.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: spa
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Kalousek si utahuje z OSN. Mnozí mu dají za pravdu

22:14 Miroslav Kalousek si utahuje z OSN. Mnozí mu dají za pravdu

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek se pohoršuje nad tím, s jakými nápady – v době,…