Střípky z Ukrajiny: Vyšetřování střelby na Majdanu, ,,strana války" a Porošenko zcela mimo

16.02.2015 8:08

Před pár dny podal demisi generální prokurátor Ukrajiny Vitalij Jarema. Příběh jeho vzestupu i následného pádu, na němž se prý pracovalo už od loňských parlamentních voleb, může být pro pochopení současné „nové“ Ukrajiny zajímavý. Ve svém komentáři na serveru Literárních novin to tvrdí analytička zpravodajských zdrojů Tereza Spencerová.

Střípky z Ukrajiny: Vyšetřování střelby na Majdanu, ,,strana války" a Porošenko zcela mimo
Foto: Daniela Černá
Popisek: Tereza Spencerová, redaktorka Literárních novin
reklama

Spencerová na úvod připomíná, že Jarema od nástupu do čela prokuratury, kam ho po svém zvolení vytáhl prezident Petro Porošenko, sliboval na všechny strany modré z nebe – především prý prošetření masakrů na Majdanu a tvrdý tah na miliardy, které si nakradli Janukovyč a spol. Už v té době prý nicméně kolem něj a jeho nejbližších spolupracovníků začaly ožívat třebas i roky staré korupční kauzy, Jarema začal být srovnáván se svým (Janukovyčovým) předchůdcem a kleptokratem Pšonkou a ukrajinská média se „sama od sebe“ vrhla do protijaremovské kampaně.

Poslanci a média dle Spencerové Jaremovi vyčítali mnohé a především nedodržené sliby. Skutečnost, že po roce nestanul před soudem žádný z Janukovyčových oligarchů a zkorumpovaných politiků, natož aby se do země vrátily ulité peníze, dostalo Jaremu pod velký tlak. Když navíc v lednu oficiálně oznámil pro vládnoucí elitu údajně nepřijatelnou skutečnost, že první tři oběti z Majdanu nebyly zastřeleny z policejních zbraní, nýbrž loveckou puškou, byl jeho osud zpečetěn. Generální prokurátor nakonec sám podal demisi, aniž by čekal, až ho parlament oficiálně odvolá.  

Za vším stojí oligarcha Kolomojský

Zlomily Vitaliji Jaremovi vaz první nepohodlné výsledky šetření vražd z Majdanu, nebo to byl obecně „pan Čistý“, jediný svého druhu mezi kyjevskými elitami (a jako takový musel být vyštván)? Spencerová nabízí odlišný pohled, který prezentoval šéf ukrajinského Centra politického marketingu Vasilij Stojakin. Stojakin má prý za to, že za Jaremovým pádem byl střet s dněpropetrovským gubernátorem a oligarchou Ihorem Kolomojským (a dalšími členy „strany války“ typu premiéra Jaceňuka či šéfa Rady národní bezpečnosti Turčynova), který Jaremu vyštval z úřadu.

Celou situaci prý umožnila skutečnost, že prezident Porošenko se ocitl mimo ukrajinskou realitu. „Porošenko si jezdí po mezinárodních akcích, mává před kamerami různými věcmi, jejichž smysl nechápe ani on sám, a ztrácí přitom poslední páky k řízení státu,“ citovala Spencerová ukrajinského politologa.

Novým generálním prokurátorem se stal Viktor Šokin, který prý ve strukturách sovětské a posléze ukrajinské justice strávil několik dekád. Spencerová podotýká, že švagr manžela jeho dcery, je náměstek prokurátora Dněpropetrovské oblasti. A Šokin prý také mezi prvními svými kroky v úřadu odvolal podřízené, kteří se zabývali vyšetřováním vražd na Majdanu.

Celý text k přečtení ZDE

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Pavel udeřil na Sputnik. Má jasno. Jenže pak přišli jiní a ukázali realitu v EU. Nehezké

19:35 Generál Pavel udeřil na Sputnik. Má jasno. Jenže pak přišli jiní a ukázali realitu v EU. Nehezké

Vakcína, ropa či investice jsou komodity, které jsou používány jako nástroje vlivu a moci. Kdo říká,…