Stropnický odmítá přítomnost vojáků NATO na českém území

12.05.2014 18:48

Česká republika by na svém území nerada hostila vojska Severoatlantické aliance (NATO) v souvislosti s ukrajinskou krizí. Uvedl to ministr obrany Martin Stropnický (ANO) agentuře Reuters. Zprávu přinesl server Novinky.cz.

Stropnický odmítá přítomnost vojáků NATO na českém území
Foto: Hans Štembera
Popisek: Herec Martin Stropnický
reklama

„Dobře víme, že stálé umístění jakýchkoliv cizích vojsk je stále problematické. Patřím ke generaci, která u nás zažila 80 tisíc sovětských vojáků v období normalizace, a je to pořád psychologický problém,“ vysvětlil svůj postoj Stropnický.

Poznamenal také, že Češi jsou zvláště citliví na přítomnost cizích vojsk v důsledku sovětské invaze do někdejšího Československa v roce 1968. A to prý i přesto, že by vojska NATO do Česka dorazila jen na pozvání Prahy.

Ministr by naopak ocenil rozšířenou spolupráci například během cvičení. „Posilovat přítomnost aliance na našem území v různých modifikacích, ano. Ale jakmile dojde přímo na vojenské jednotky, jsem spíš skeptický,“ dodal.

Polsko požádalo NATO o vojenskou přítomnost

Kritice ze strany Stropnického neuniklo ani Rusko. Ministr ho obvinil, že vede v Česku a dalších evropských zemích desinformační kampaň týkající se jeho cílů na Ukrajině. „Totální úmyslná manipulace s fakty, daty, okolnostmi, důležitými detaily - to je jedna ze základních metod, jichž ruská strana používá. Jsme svědky docela intenzivní desinformační kampaně na našem území, a nejen na našem, ale i v ostatních evropských zemích, včetně těch velkých,“ prohlásil.

O potřebě stálého umístění vojáků NATO na východě Evropy hovořil minulý týden jeden z čelných představitelů NATO, generál amerického letectva Philip Breedlove. Polsko na rozdíl od České republiky už požádalo NATO o vojenskou přítomnost na svém území a pracuje na konkrétních návrzích, které chce přednést na zářijovém summitu aliance ve Walesu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nem
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

12:35 Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

Hudebník a člen Trikolóry Petr Štěpánek se pracovně vypravil do prostor Poslanecké sněmovny, aby s h…