Stropnický zavzpomínal, jak se donášelo na Suchého a jak na špiclování byli nasazováni kolegové

12.01.2014 21:42

Kolem divadla Semafor se za minulého režimu soustřeďovali významní lidé z kulturní scény. Často vzdorovali politickým tlakům, a tak byla scéna pod dohledem. Tajná bezpečnost se nejvíce zajímala o Jiřího Suchého a neváhala na něj nasazovat kolegy herce. Vzpomíná na to herec a současný poslanec Martin Stropnický v rozhovoru pro Divadelní noviny.

Stropnický zavzpomínal, jak se donášelo na Suchého a jak na špiclování byli nasazováni kolegové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Herec Martin Stropnický

V době, kdy byl Stropnický ve třetím ročníku na DAMU, dostal nabídku, aby dělal v Semaforu nahrávače.  Na druhé straně Jiří Suchý byl neustále na hranici zákazu. A přestože Stropnický chtěl působit v divadle malých forem, příležitost odmítl.

Nabídku s puncem kolaborace nebylo možné přijmout

„Někdy ve třeťáku přišel Jan Přeučil a povídá, že Josef Dvořák shání do Semaforu nahrávače. Jiří Suchý byl neustále na hranici zákazu. O Semafor se dělil ještě s Miloslavem Šimkem a Jiřím Krampolem a také Josefem Dvořákem. Pepa Dvořák je nepochybně talentovaný klaun a komediant, ale tehdy dostal punc toho, který má Suchého hlídat,“ vzpomínal Stropnický v rozhovoru pro Divadelní noviny.

Podle Stropnického měla nabídka punc spolupráce se Státní bezpečností. „Ale když nabídka přišla takhle zparchantělá, s puncem čtvrtkolaborace, bylo nemožné ji přijmout. I tohle byla normalizace. Jindy krásná šance se vzhledem k souvislostem proměnila v past,“ uzavřel herec.

MgA. Martin Stropnický

  • ANO 2011
  • Ministr zahraničí v demisi
  • místopředseda vlády

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Z toho se nevykecáte. Krysy vylézaly z kanálů a zabíjely s podporou USA. Tereza Spencerová doplňuje zprávy ze Sýrie a přirovnává Junckera k Brežněvovi... Protože zase navrhoval

8:09 Z toho se nevykecáte. Krysy vylézaly z kanálů a zabíjely s podporou USA. Tereza Spencerová doplňuje zprávy ze Sýrie a přirovnává Junckera k Brežněvovi... Protože zase navrhoval

OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ Turci, naši spojenci z NATO, obsazují severozápadní cíp Sýrie a nejs…