Sucho? Už bylo! Je to jinak. Saša Vondra rozstřelil Brabce i plány EU

5. 5. 2020 10:00

Ministr životního prostředí Richard Brabec varoval, že nás čeká opravdu velmi suchý rok, a pokud v květnu nějak podstatnější nezaprší, máme problém. Europoslanec Alexandr Vondra se na problém se suchem podíval z trochu jiné perspektivy. Obul se přitom do Evropské unie.

Sucho? Už bylo! Je to jinak. Saša Vondra rozstřelil Brabce i plány EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: 29. kongres ODS. Post předsedy obhájil Petr Fiala
reklama

Českou republiku letos trápí sucho. Sucho podstatně horší, než v roce 2018. Europoslanec Alexandr Vondra (ODS), absolvent Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, připomněl, že se sucho do Českých zemí vracelo opakovaně. Víme to prý i z kronik. Víme, že se vracelo např. v letech 1315, 1417, 1540, 1616, 1718. Později začala přesnější měření a ukázalo se, že období sucha vždy trvalo několik let. Vondra připomněl roky 1808-11, 1834-42, 1868-74, 1904-11, 1917-21, 1947-53. Stejně tak i poslední perioda: 2014-20.

Anketa

Vadí vám, že policie a soudy stále popotahují Petra Nečase?

12%
88%
hlasovalo: 9824 lidí

Europoslanec má za to, že na změny se můžeme adaptovat a částečně dopady sucha mírnit. Podle Vondry by nám pomohlo šetrnější zemědělství, lepší péče o lesy a tak podobně, což by mělo pomoci udržet více vody v krajině, která dnes po hříchu často odtéká z naší vlasti pryč.

Politik se kvůli tomu zlobí na EU, která podle něj kráčí zcela jiným směrem.

„EU se nyní vrací k debatě o zelené strategii (Green Deal). Ekonomický propad v důsledku virové epidemie nastolil téma, co v ní odložit a co ne. Evropská komise teď přišla s návrhem. Pokračovat rychle v boji s klimatem cestou redukce CO2 a jeho 'zeleným‘ financováním. Naopak odložit opatření k větší biodiverzitě, ohleduplnějšímu zemědělství a adaptačním opatřením v krajině. Myslím, že je to špatná strategie. Kvůli suchu by to mělo být přesně naopak,“ napsal Vondra na sociální síti Facebook.

Jedním decheme dodal, proč některé členské země pstupují právě tak, jak postupují.

„Dnešní 'zeleno-klimatickou' politiku táhnou Holanďani, Francouzi, Dánové, Švédi. Ti všichni stojí za Timmermansovým plánem. Poslední mapka ukazuje proč. Je stará pár let a ukazuje, jak změny klimatu ovlivní budoucnost evropských zemí. Západ bude trápit příliš mnoho vody, ale ušetří na topení. Naopak střední Evropa bude trpět suchem a degradací lesů a požáry. Stručně řečeno: první na boji s CO2 mohou vydělat, druzí (my) to zaplatí. Ano, je to možná zjednodušené, ale platí to,“ shrnul situaci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Roman Šmucler odmítá kritiku: Potřebují najít viníky. Vláda to řídí z televize, bez nějakého systému. Hodně lidem se zalíbila „hra na totáč“

16:13 Roman Šmucler odmítá kritiku: Potřebují najít viníky. Vláda to řídí z televize, bez nějakého systému. Hodně lidem se zalíbila „hra na totáč“

Lékař a předseda stomatologické komory Roman Šmucler dostal po mediální štvanici příležitost vyjádři…