Sudetoněmecký sraz končí, ocenění získá Seehofer

19.05.2013 7:31

V bavorském Augsburgu dnes vyvrcholí 64. sudetoněmecký sjezd, hlavní projev přednese bavorský premiér Horst Seehofer. Ten také převezme vyznamenání, Evropskou cenu Karla IV.

Sudetoněmecký sraz končí, ocenění získá Seehofer
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česko okrojené o Sudety. Stále si ho připomínají v Sudetoněmeckém domě

Sudetoněmecká organizace Seehofera ocení za jeho příspěvek k politickému sblížení a narovnání vztahů s Českem, které dlouhá desetiletí zatěžoval rozdílný pohled na složitou poválečnou historii. Už v sobotu, první den každoročního setkání příslušníků vysídlené německé menšiny z někdejšího Československa, vyzdvihovali účastníci akce usmiřovací gesto českého premiéra Petra Nečase, který při únorové návštěvě Mnichova zopakoval politování nad křivdami způsobenými sudetským Němcům odsunem po druhé světové válce.

Je pravděpodobné, že podobná pochvalná vyjádření na adresu Nečase zaznějí na augsburském výstavišti i od dnešních hlavních řečníků. K těm bude vedle Seehofera patřit nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt. Seehofer v roce 2010 jako první bavorský premiér po pádu železné opony zavítal do Prahy na oficiální návštěvu, čímž prolomil politické ledy ve vztazích mezi českou a bavorskou vládou. Ty v předchozích desetiletích zatěžoval hlavně rozdílný pohled na poválečné vysídlení sudetských Němců.

Rozdílnost pohledu na minulost

Většina jich zamířila právě do Bavorska, kde od té doby tvoří takzvaný čtvrtý kmen. Bavorští politici tradičně podporovali snahy sudetských Němců o zrušení takzvaných Benešových dekretů, které příslušníky německé menšiny v Československu zbavily občanských a majetkových práv. Česká strana to však odmítá. Rozdílné pohledy na minulost mezi Prahou a Mnichovem sice dál přetrvávají, Seehofer s Nečasem se ale vztahy mezi oběma sousedními zeměmi snaží zaměřit na budoucnost, čímž se jim podařilo rozpory překonat.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ane, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Kde jste na to vzal peníze?“ Šafrovi je horko. Chtěl vám do schránek naházet dva miliony kusů novin, nevyšlo to. Miliardář prý zabránil. Jenže teď je vše jinak

18:33 „Kde jste na to vzal peníze?“ Šafrovi je horko. Chtěl vám do schránek naházet dva miliony kusů novin, nevyšlo to. Miliardář prý zabránil. Jenže teď je vše jinak

Novinář a velký bojovník proti vládě Andreje Babiše Pavel Šafr chtěl před volbami rozeslat lidem mil…