Sudetoněmecký sraz končí, ocenění získá Seehofer

19.05.2013 7:31

V bavorském Augsburgu dnes vyvrcholí 64. sudetoněmecký sjezd, hlavní projev přednese bavorský premiér Horst Seehofer. Ten také převezme vyznamenání, Evropskou cenu Karla IV.

Sudetoněmecký sraz končí, ocenění získá Seehofer
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česko okrojené o Sudety. Stále si ho připomínají v Sudetoněmeckém domě

Sudetoněmecká organizace Seehofera ocení za jeho příspěvek k politickému sblížení a narovnání vztahů s Českem, které dlouhá desetiletí zatěžoval rozdílný pohled na složitou poválečnou historii. Už v sobotu, první den každoročního setkání příslušníků vysídlené německé menšiny z někdejšího Československa, vyzdvihovali účastníci akce usmiřovací gesto českého premiéra Petra Nečase, který při únorové návštěvě Mnichova zopakoval politování nad křivdami způsobenými sudetským Němcům odsunem po druhé světové válce.

Je pravděpodobné, že podobná pochvalná vyjádření na adresu Nečase zaznějí na augsburském výstavišti i od dnešních hlavních řečníků. K těm bude vedle Seehofera patřit nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt. Seehofer v roce 2010 jako první bavorský premiér po pádu železné opony zavítal do Prahy na oficiální návštěvu, čímž prolomil politické ledy ve vztazích mezi českou a bavorskou vládou. Ty v předchozích desetiletích zatěžoval hlavně rozdílný pohled na poválečné vysídlení sudetských Němců.

Rozdílnost pohledu na minulost

Většina jich zamířila právě do Bavorska, kde od té doby tvoří takzvaný čtvrtý kmen. Bavorští politici tradičně podporovali snahy sudetských Němců o zrušení takzvaných Benešových dekretů, které příslušníky německé menšiny v Československu zbavily občanských a majetkových práv. Česká strana to však odmítá. Rozdílné pohledy na minulost mezi Prahou a Mnichovem sice dál přetrvávají, Seehofer s Nečasem se ale vztahy mezi oběma sousedními zeměmi snaží zaměřit na budoucnost, čímž se jim podařilo rozpory překonat.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ane, čtk

Co byste řekla na pražskou koalici ODS a ANO?

Vypadá to totiž, že se váš lídr, kterého jste tak vehementně prosazoval, byť jste byl proto často mnohým smích, se s nikým jiným asi nedohodne

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prezidentský výzkum: Babiš nevyhrává. Voliči pozvedli Němcovou i podnikatele Březinu

21:16 Prezidentský výzkum: Babiš nevyhrává. Voliči pozvedli Němcovou i podnikatele Březinu

ParlamentníListy.cz mají k dispozici výsledky aktuálního šetření agentury Phoenix research k prezide…