Sudetský hlas: Zeman vyhrál díky nenávisti. Ale musíme s ním mluvit

29.01.2013 9:47

Nejprve projevy velkého zklamání a poté diplomatická vyjádření o víře v dobrou budoucí spolupráci zazněly od bavorských a sudetoněmeckých politiků v reakci na zvolení Miloše Zemana novým českým prezidentem. Zeman v předvolební kampani ostře napadal svého konkurenta, ministra zahraničí Karla Schwarzenberga za jeho kritická vyjádření vůči takzvaným Benešovým dekretům a poválečnému násilnému vysídlení sudetských Němců. Bavorští i sudetoněmečtí politici přesto věří, že ve své funkci Zeman nebude dělat téma z „předsudků minulosti".

Sudetský hlas: Zeman vyhrál díky nenávisti. Ale musíme s ním mluvit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidát na prezidenta Miloš Zeman vystoupil v debatním pořadu Václava Moravce na radiu Impuls. Den před ním byl hostem Karel Schwarzenberg
reklama

První, nepříliš pozitivní reakce se objevily na Twitteru krátce po oznámení Zemanova vítězství. „Od pádu komunismu bude českým prezidentem znovu dřevní socialista. Škoda pro Evropu," posteskl si předseda sudetoněmecké Ackermannovy obce a politik bavorské vládní CSU Martin Kastler. „Zas jedno vítězství postavené na nenávisti," dodal.

Zeman je prý ten typ, který svůj názor často mění, je nevypočitatelný

Podobně se v bezprostřední reakci vyjádřila šéfka německého Svazu vyhnanců Erika Steinbachová, která nástupce Václava Klause označila za „odporného nacionalistu". V pondělí na dotaz německé tiskové agentury DAPD ale její kancelář vzkázala, že se k českým volbám vyjadřovat nechce. Nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt podle DAPD projevil „pragmatický účelový optimismus". „Český národ si zvolil Zemana. I s ním se nepředpojatě a bez jakýchkoli klapek na očích pokusíme vést dialog. Zeman si tu šanci zaslouží," prohlásil Posselt.

Připustil, že v Zemanově volební kampani zazněly „neférové tóny". „Zeman je ten typ, který svůj názor často mění, je nevypočitatelný," soudí o novém prezidentovi předák sudetoněmeckého krajanského sdružení. „Antiněmecký rasismus" ale do kampaně v Česku podle něj vnesla rodina dosluhující hlavy státu Václava Klause. „Od Zemana takové tóny neočekávám," poznamenal Posselt.

Naděje na další pozitivní rozvoj

„Věřím, že nový český prezident Miloš Zeman nebude tématizovat předsudky minulosti, ale bude se s Bavorskem partnersky a otevřeně zasazovat o budoucnost," konstatovala bavorská ministryně pro evropské záležitosti Emilia Müllerová (CSU). Výsledek českých prezidentských voleb podle ní nedává žádný důvod k obavám o česko-bavorské vztahy, které označila za velmi stabilní.

Bavorská ministryně pro rodinu Christine Haderthauerová (CSU) přivítala dobrý výsledek Schwarzenberga i navzdory jeho nepopulárním vyjádřením o Benešových dekretech. „V České republice je tak v podstatě každý druhý už připraven intenzivně se zabývat zpracováním osudu sudetských Němců," vyvodila ze zhruba 45 procent hlasů, které ministr zahraničí ve druhém kole obdržel.

To podle Haderthauerové čeští politici bez ohledu na stranickou barvu nemohou přehlížet. „Z toho mám velkou naději na další pozitivní rozvoj politického dialogu s Bavorskem a sudetskými Němci," uvedla ministryně, která v mnichovské vládě hájí zájmy sudetských Němců, jejichž velká část po nuceném odchodu z Československa po druhé světové válce zamířila právě do Bavorska.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hanba vám, vzkazuje skotský právník Kamary do ČR. Chce vydat Kúdelu, jenže to nepůjde

13:44 Hanba vám, vzkazuje skotský právník Kamary do ČR. Chce vydat Kúdelu, jenže to nepůjde

Skotská policie připravuje podklady pro obvinění slávistického fotbalisty Ondřeje Kúdely ze zločinné…