Švédský král a jeho technologická mise ukončí návštěvu ČR

11.05.2012 6:05

Švédský král Carl XVI. Gustaf a zástupci švédského průmyslu a výzkumu dnes ukončí návštěvu České republiky. Švédský panovník do ČR přijel spolu s technologickou misí Královské inženýrské akademie, jejímž je patronem. Švédský panovník se dnes zúčastní tiskové konference technologické mise.

Švédský král a jeho technologická mise ukončí návštěvu ČR
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pražský hrad
reklama

Špičky švédského byznysu a výzkumných institucí byly v Praze od úterý, jednaly s premiérem Petrem Nečasem, prezidentem Václavem Klausem, českými podnikateli a akademiky. Švédská delegace se zajímá mimo jiné o spolupráci v informačních technologiích, medicíně, nanotechnologiích či evropském navigačním systému Galileo. Při setkáních se švédským králem či prezidentem společnosti Saab ale mohla dojít řeč i na budoucnost stíhaček Jas-39 Gripen, které má do roku 2015 ČR pronajaté od Švédska.

Česká vláda avizovala, že rozhodnutí o budoucnosti letectva chce udělat do června. Ministerstva obrany obou zemí nyní jednají o tom, zda ČR v obřím armádním tendru zvolí znovu švédská letadla. Obdobné zahraniční cesty pořádá švédská akademie od roku 1984, každý rok se zaměřuje na jiný stát. ČR je mezi novými členskými státy EU druhým největším obchodním partnerem Švédska a je zde v současné době zastoupeno přibližně dvě stě švédských firem.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

18:53 Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

Zhatit volbu nových členů Rady ČT se pokoušejí ti zákonodárci, jimž nynější fungování České televize…