V úvodu přiznal současné vládě, že u lidí vyvolala pozitivnější očekávání, takže lidé opět začali utrácet. Napravovala obraz nejistoty, který vykreslila vláda expremiéra Petra Nečase (ODS).
To ovšem nemění nic na tom, že čtvrtstoletí od revoluce máme relativně nízké mzdy v porovnání kupříkladu s Německem. Na jedné straně je to tím, že máme nižší produktivitu práce a nepřiměřené zvyšování platů by řadu podniků dovedlo ke krachu. Ale pozor, u ekonomicky silnějších podniků by lidi mohly vyšší mzdy motivovat. V Česku je to ovšem také tak, že upřednostňujeme vyšší zaměstnanost oproti vyšším mzdám. V jiných státech se preferují vyšší platy, ale za cenu většího počtu lidí bez práce.
Odbory a důchody
Ve vyspělých zemích hrají nezanedbatelnou roli odbory. „A je otázka, proč odbory ve větších podnicích u nás nedokážou vyjednat vyšší mzdy,“ položil si otázku. Nedaří se kolektivní vyjednávání mezd, a to i ve firmách, kde je vysoká produktivita práce. Cestou ke zlepšení by mohlo být určité sdílení zisků majitelů se zaměstnanci. „V době, kdy jsme šli do recese, kde jsme teď byli sedm let, touto cestou klesají i mzdy a zaměstnavatelé pak mají méně důvodů propouštět, takže je to vlastně pozitivní,“ zaznělo z úst ekonoma.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp