Svobodná Evropa hlásí, co prý ruská státní televize vystřihla z rozhovoru se Strelkovem: Věci, které Kreml neslyší rád

03.12.2014 17:37

Rádio Svobodná Evropa poukazuje na rozhovor bývalého vůdce proruských povstalců Igora Girkina alias Strelkova, ve kterém pro ruská státní média přiznal svoji minulost v tajných službách a odsoudil útok rebelů na doněcké letiště. Tyto pasáže však byly údajně kvůli cenzuře z rozhovoru vypuštěny.

Svobodná Evropa hlásí, co prý ruská státní televize vystřihla z rozhovoru se Strelkovem: Věci, které Kreml neslyší rád
Foto: Sergei Grits, ČTK/AP
Popisek: Proruští ozbrojenci na východě Ukrajiny

Rádio Svobodná Evropa (RFERL) informuje o tom, že ruský mediální kolos Rossija Segodnja upravil v rozhovoru s Igorem Girkinem známým jako Strelkov pasáže, které se týkaly jeho vyjádření ke své minulosti ve Federálních bezpečnostních službách (FSB) a činnosti mezi proruskými povstalci ve východní Ukrajině. „Strelkov v rozhovoru podle přepisu redaktora Alexandera Chalenka přiznal, že je plukovníkem FSB a že povstalečtí velitelé bojovali mezi sebou," cituje Rádio Svobodná Evropa původní znění rozhovoru a dodává, že ve vysílání z 1. prosince se už tato slova neobjevila.

Chalenko podle Rádia Svobodná Evropa na svém facebookovém profilu zmínil, že byl text upraven Girkinovým mluvčím a poté prošel v Rossija Segodnja standardním novinářským procesem. RFERL připomíná, že Girkin již dříve zmínil, že pro FSB pracoval až do března 2013 a dosáhl zde, stejně jako kdysi Vladimir Putin v KGB, hodnosti podplukovníka. „Moskva nadále odmítá, že by poskytovala proruským povstalcům vojenskou podporu. Nicméně Rusové připustili, že na straně povstalců bojují ruští důstojníci, ale jde údajně o dobrovolníky," informuje RFERL.

Celý text v angličtině máte k dispozici ZDE.

RFERL dále zmiňuje, že klíčový vůdce proruských separatistů Girkin byl obviněn ukrajinskou vládou ze spáchání válečných zločinů. Kyjevské úřady označily Girkina přímo za ruského agenta, který měl za úkol vyvolávat a řídit ve východních regionech země násilné nepokoje. „Jsem skutečně důstojníkem FSB," měl podle Rádia Svobodná Evropa v rozhovoru s Chalenkem Girkin alias Strelkov prohlásit. Vedle této věty je v publikovaném rozhovoru vynechána i pasáž, ve které Girkin hodnotí pokus rebelů získat kontrolu nad doněckým letištěm jako zbytečnou záležitost, která rebelům naopak uškodila.

Redaktor Chalenko na svém facebookovém profilu odmítl, že by byl původní přepis rozhovoru jeho nadřízenými záměrně upraven tak, aby odpovídal linii, kterou vůči Ukrajině uplatňuje Kreml. „Editoři byli limitováni prostorem, proto rozhovor zkrátili. Dovolili mi však přepis celého znění rozhovoru publikovat na ruském zpravodajském portálu Politnavigator.net, aniž bych se musel skrývat za nějaký pseudonym," vysvětlil Chalenko.

Ruský mediální kolos Rossija Segodnja vznikl v loňském roce sloučením tiskové agentury RIA Novosti a rozhlasové stanice Hlas Ruska do jedné společnosti. Všeobecně se má podle RFERL za to, že tímto krokem chtěl Kreml ještě více zpřísnit kontrolu nad ruskými médii.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tisíce a tisíce proruských trolů zakřičelo bolestí!“ Trapas ODS pokračuje, radši ani nekoukejte

17:49 „Tisíce a tisíce proruských trolů zakřičelo bolestí!“ Trapas ODS pokračuje, radši ani nekoukejte

Koalice SPOLU spolu s komiky již dříve naložila premiérovi Andreji Babišovi. Nyní chce sejmout proru…