Švýcaři poslali informace o kauze gripen na špatnou adresu

21.12.2011 11:02

Česká justice neodmítla informace ke kauze gripen. Švýcaři je totiž poslali na špatnou adresu, zjistil server českápozice.cz. Česká republika ale byla obviněna z nezájmu o vyšetřování korupce, i když se nejednalo o chybu oficiálních vládních představitelů. Kdo a proč informace poslal zpět do Švýcarska, se neví.

Švýcaři poslali informace o kauze gripen na špatnou adresu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radar
reklama

 

Česká justice prý váhavě spolupracovala se Švýcarskem při vyšetřování. Podle serveru českápozice.cz postupovala tuzemská justice nestandardně i během vyšetřování podezřelé zakázky na nákup stíhaček gripen za 62 miliard korun v roce 2002 za vlády Miloše Zemana a jejich pronájmu za 20 miliard, o čemž rozhodl v roce 2004 kabinet Vladimíra Špidly.

Švýcaři poslali materiály do Česka, ale vrátily se jim zpět

Švýcarští vyšetřovatelé zjistili nové skutečnosti, když se zabývali firmou BAE Systems obviněnou z podplácení. Poslali informace do Česka, ale adresát poslal zásilku zpět s tím, že materiály došly na špatnou adresu.  

Následně se švýcarský zástupce v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) dotázal České republiky, jak vážně to její vláda v boji s korupcí myslí, když odmítla spolupráci se švýcarskou justicí. Stalo se to minulý rok v březnu během plenárního zasedání pracovní skupiny OECD o podplácení zahraničních veřejných činitelů v mezinárodních podnikatelských transakcích. Píše server českápozice.cz.

Česko bylo obviněno z nezájmu o spolupráci se švýcarskou justicí

„Vyznělo to tak, že Česko o informace z vyšetřování ve Švýcarsku a spolupráci nemá zájem. Později se však ukázalo, že došlo k nedorozumění v poštovní komunikaci, neboť se podle informace českého ministerstva spravedlnosti nejednalo o odmítnutí, ale o vrácení švýcarského dopisu s žádostí o doplnění a zaslání na správnou adresu,“ řekl serveru českápozice.cz Vít Kolář, mluvčí ministerstva zahraničních věcí.

Hájil českou justici tím, že poskytování mezinárodní právní pomoci musí probíhat v souladu s českým trestním řádem, aby získané dokumenty a informace nemohly být zpochybněny na základě formálních nedostatků.

Zasedání pracovní skupiny OECD se účastní český státní zástupce

Kvůli tomuto mezinárodnímu incidentu, který ohrozil reputaci země a mohl ovlivnit postup vyšetřování korupce, se ozval také český velvyslanec při OECD Karel Dyba. Žádal tehdejší nejvyšší státní zástupkyni Renátu Veseckou, aby na plenární zasedání pracovní skupiny OECD ke korupci byl vysílán také zástupce Nejvyššího státního zastupitelství. (NSZ). Tomu se vyhovělo a nominovaný státní zástupce se těchto zasedání stále účastní.

Švýcaři využili instituci spontánní pomoci. Informace tedy nejspíš byly důležité

O důležitosti informací od Švýcarů vypovídá takzvaná spontánní pomoc. Je to forma mezinárodní spolupráce, kterou upravuje Evropská úmluva o vzájemné pomoci ve věcech trestních. Podle ní mohou justiční orgány jedné země zaslat příslušným orgánům druhé strany informace získané při vyšetřování, jestliže mají za to, že sdělení těchto informací může pomoci přijímající straně v zahájení nebo provádění vyšetřování nebo řízení. Píše server českápozice.cz.

Dopis o kauze gripen prý došel na adresu Marie Toťové, náměstkyně obvodního státního zastupitelství v Praze 1. Server to zjistil od důvěryhodného zdroje. Nezjistil ale, kdo a proč odeslal informace zpět a jestli se pak vrátily.

Vrchní státní zastupitelství (VSZ) se serveru českapozice.cz zatím nevyjádřilo. Stanislav Mečl, který úřad vede od října, ale údajně narazil na řadu procesních chyb při kontrole starých případů, kdy VSZ vedl Vlastimil Rampula.

Ani Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) nebylo konkrétní. „Trestní řízení se nadále nachází ve fázi prověřování podezření z možného spáchání trestného činu. V rámci trestního řízení  probíhá spolupráce s několika státy formou vyžádané právní pomoci  zahraničních justičních orgánů.  Ve věci nebylo zahájeno trestní stíhání konkrétní osoby,“ napsala ČESKÉ POZICI mluvčí NSZ Helena Markusová.

Švýcarská strana odmítla poskytnou bližší informace serveru českápozice.cz.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bude v álejích... ? Ostrava leje od 6. Kalousek zahájil provoz. Hospoda zaskočila klienty

12:30 Bude v álejích... ? Ostrava leje od 6. Kalousek zahájil provoz. Hospoda zaskočila klienty

Starý anglický zvyk praví, že gentleman nepije před polednem. V Ostravě však věci fungují jinak. Dne…