Sýrie: Turecko se připojilo k dohodě Trumpa a Putina, uvádí turecký tisk

15.11.2017 14:24

V ruském Soči se setkali turecký prezident Recep T. Erdogan a jeho ruský protějšek Vladimir Putin. Mezi oběma politiky došlo k dohodě. Turecko se připojilo k dohodě mezi USA a Ruskem o řešení situace v Sýrii. Informuje o tom turecký server Hürriyet Daily News.

Sýrie: Turecko se připojilo k dohodě Trumpa a Putina, uvádí turecký tisk
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Turecká vlajka, graffiti.
reklama

Na konci roku 2015 turecké stíhačky sestřelily ruský bombardér SU-24, který se pohyboval na pomezí Sýrie a Turecka. V tu chvíli vřelost vzájemných vztahů mezi Tureckem a Ruskem poklesla na nulu. Ruští politici doporučovali ruským turistům, aby nejezdili do Turecka na dovolenou. Současně ochabl i vzájemný obchod. Dva roky poté je ale všechno jinak. Obchodní omezení mizí a politici obou zemí jsou znovu schopní se dohodnout na spolupráci.

Příkladem může být významnější zapojení Turecka do dění v Sýrii. Rusko a Spojené státy se dohodly na tom, že budou společnými silami prosazovat vůli OSN. V Sýrii by mělo dojít k poražení islámských radikálů a k postupnému ukončení bojů. Až nakonec zavládne mír v celé zemi. Poté dojde na uspořádání voleb. Syrský prezident Bašár Asad přislíbil, že udělá vše, aby se situace v zemi stabilizovala a aby mohly volby proběhnout.

Celý článek v angličtině naleznete zde.

Není to přitom tak dlouho, co Spojené státy a s nimi i Turecko požadovaly odchod Bašára Asada z postu prezidenta. Situace se však změnila, když se novým prezidentem USA stal Donald Trump. Od té doby se o odchodu Bašára Asada příliš nemluví. To může být pro Turecko určitý problém. Není to však jediný problém. Turecko se zřejmě bude muset smířit s tím, že v Sýrii budou hrát důležitou roli také Kurdové, kteří sehráli velkou roli v boji proti Islámskému státu. Turecko hledí na jakékoli aktivity Kurdů s nedůvěrou. Země půlměsíce má totiž obavy, aby turečtí Kurdové  netrhali Turecko na kusy a neusilovali o samostatnost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Student Šmíd z USA! Násilí v Americe: Nové informace. Podivné

13:49 Student Šmíd z USA! Násilí v Americe: Nové informace. Podivné

„Martin Šmíd Spojených států“, tak nazval George Floyda americký novinář působící v Čechách Erik Bes…