TOP 09 chtěla změkčit evidenci tržeb. Vláda řekla ne

23.05.2016 21:32

Vynětí podnikatelů s ročními příjmy do jednoho milionu korun z elektronické evidence tržeb dnes vláda odmítla. Informoval o tom mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Podle materiálu pro vládu by zavedení opatření zhatilo některé cíle této povinnosti. Opoziční TOP 09 navrhovala, aby evidence tržeb dopadla jen na plátce daně z přidané hodnoty, tedy nad jeden milion korun tržeb ročně. Zprávu přinesla ČTK.

TOP 09 chtěla změkčit evidenci tržeb. Vláda řekla ne
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek
reklama

Bez ohledu na stanovisko vlády se bude návrhem zabývat Poslanecká sněmovna, protože jde o poslanecký návrh.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek na Twitteru uvedl, že rozhodnutí vlády není žádným překvapením. „Cílem elektronické evidence tržeb je zničit ty nejmenší. S tím je náš návrh v rozporu,“ uvedl.

Úprava TOP 09 podle podkladů pro ministry odporuje smyslu zákona, který zavede novou povinnost pro první skupiny podnikatelů od prosince. „Mohla by vést k prohloubení konkurenční výhody těch daňových subjektů, které záměrně vykazují nižší tržby proto, aby nepřekročily rozhodnou hranici pro povinnou registraci k dani z přidané hodnoty,“ stojí v dokumentu.

Pokud by zákonodárci opoziční předlohu schválili, nedosáhlo by se podle materiálu pro vládu narovnání tržního prostředí a omezení šedé ekonomiky. Otevřel by se také prostor pro obcházení evidenční povinnosti umělým dělením podnikatelské činnosti jednoho podnikatele na více subjektů, tak aby se žádný z nich nestal plátcem daně z přidané hodnoty, píše se v něm.

Pro drobné podnikatele ve službách bude EET podle TOP 09 likvidační

Povinnost evidence tržeb zahrne nejprve hotely a restaurace. Od března příštího roku budou muset evidovat tržby i maloobchodní a velkoobchodní firmy. Pak se mají postupně přidávat další podnikatelské obory.

Novinka spočívá v tom, že podnikatelé budou muset nejpozději při zaplacení zboží nebo služby poslat finanční správě datovou zprávou údaje o tržbě a vystavit zákazníkovi účtenku.

Předkladatelé novely z řad poslanců TOP 09 v důvodové zprávě uvádějí, že její celkový dopad na veřejné rozpočty nebude záporný. Případnou ztrátu z výběru daně by měla vyrovnat skutečnost, že se nebudou uzavírat provozovny a neutlumí se drobná podnikatelská aktivita.

Pro drobné podnikatele ve službách bude evidence tržeb podle TOP 09 likvidační. Půjde podle strany třeba o majitele venkovských pivnic, které mají otevřeno pouze večer nebo v sezoně, majitele malých opraven, kadeřnice nebo farmáře prodávající na trzích.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bidenova Amerika: Fronty na benzín, dávky, napětí s Ruskem a podpora Palestině. Daniel Vávra shrnul „úspěchy“ nového prezidenta

8:50 Bidenova Amerika: Fronty na benzín, dávky, napětí s Ruskem a podpora Palestině. Daniel Vávra shrnul „úspěchy“ nového prezidenta

Ke kritikům dosavadního úřadování osmasedmdesátiletého šéfa Bílého domu Joea Bidena pro jeho prázdná…