TOP 09 si v Praze věřila a hle... Předseda Půta se rozpovídal

16.10.2014 19:34

Hejtman Libereckého kraje a předseda Starostů a nezávislých ve čtvrtečním Interview ČT24 zhodnotil výsledky komunálních a prvního kola senátních voleb. Hovořil také o spolupráci s TOP 09 a povolební situaci v hlavním městě. Starostové mají po posledních volbách o více než 700 zastupitelů víc.

TOP 09 si v Praze věřila a hle...  Předseda Půta se rozpovídal
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Půta

„Mně nepřísluší komentovat situaci v TOP 09 ani jiné politické straně,“ podotkl hned v úvodu Půta. To, co se v pražské organizaci strany děje, ho ale překvapilo, protože to není dobré gesto vůči pražským voličům. Pět dní po volbách ale zatím nemá smysl řešit otázku, zda budou Starostové spolupracovat s TOP 09 i v krajských volbách za dva roky.

Spolupráce s lokálními hnutími

Předseda hnutí by byl nakloněn tomu, aby hnutí kandidovalo bez TOP 09. „My teď chceme oslovit další regionální hnutí, která byla úspěšná, jako např. hnutí PRO! Kraj v Ústeckém kraji nebo Změna pro Kolín. Konečné rozhodnutí ale prý nebude souviset s tím, co se teď děje v TOP 09." Zatím to prý ale nebude tak, že by Starostové hledali spolupráci s jinou tradiční politickou stranou.

Spolupráce s touto stranou byla prospěšná pro obě strany, protože se na celostátní úrovni podařilo prosadit např. změny v rozpočtovém určení daní. Platí ale, že krajské organizace STAN si mohou vybrat, jak budou kandidovat v krajských volbách. „My tu smlouvu s TOP 09 chceme dodržet,“ zdůraznil však také Půta s odkazem na celostátní spolupráci. Další parlamentní spolupráci po roce 2017 prý zatím nemá smysl řešit. „Myslím, že spory v žádné straně neprospívají jejímu vnímání ze strany voličů, ale přál bych TOP 09, aby to překonala,“ podotkl host pořadu.

Situace v Praze a cílení na voliče

Předseda STAN hovořil také přímo o situaci v Praze. „Ještě na začátku roku si TOP 09 myslela, že spolupráce se Starosty v Praze nebude potřebná, protože pražská TOP 09 je dost silná,“ prozradil. Dnes Starostové ctí smlouvu uzavřenou mezi partnery Trojkoalice. Volby v Praze vyhrálo ANO, pročež má hnutí právo sestavovat koalici jako první, TOP 09 jako druhá strana na pásce by zkrátka dostala možnost až jako druhá. ANO má podle Půty právo na obsazení primátorského křesla.

Předseda STAN před kamerami také ujišťoval, že se hnutí v Praze nebude pokoušet získat na svou stranu „odpadlíky“ z TOP 09. „Považoval bych to za nevkusné,“ prohlásil.

A na jaké voliče v politickém spektru vlastně Starostové míří? „My míříme na voliče, kteří chtějí, aby to v jejich obci a regionu fungovalo... A už méně se chceme od ostatních stran odlišovat ideologicky,“ podotkl Půta. V prosinci se prý ve STAN povede diskuze o dalším programovém směřování.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Kemr“ do tváře. Jsi fašista! Strkanice, Milion chvilek, urážky. Na akci klimaaktivistů dorazilo i několik odpůrců. Takhle dopadli

12:01 „Kemr“ do tváře. Jsi fašista! Strkanice, Milion chvilek, urážky. Na akci klimaaktivistů dorazilo i několik odpůrců. Takhle dopadli

„Jste fašista!“ spustil účastník akce Fridays for Future, s plackou Milion chvilek pro demokracii, n…