Ta ruská propaganda je někdy tak šílená... V USA prý již chystají protiakci

26.04.2015 8:08

Ruská propaganda účinně ovlivňuje smýšlení mnoha lidí v Pobaltí, ve Střední Evropě i v západních státech. The Guardian přináší informace o tom, že někteří američtí politologové volají po hlásání zahraničněpolitických názorů USA. Kadri Liik z Evropské rady pro zahraniční vztahy v Londýně ale pochybuje, že by to mohlo fungovat. Měli bychom si totiž uvědomit, jak se na Západ dívá nemalá část světa. V češtině o tom informují Britské listy.

Ta ruská propaganda je někdy tak šílená... V USA prý již chystají protiakci
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Průvod ke dni národní jednoty v Moskvě. Zúčastnilo se ho pětasedmdesát tisíc lidí
reklama

„Ruská propaganda je někdy tak šílená, říká tak nemožné věci, že nezpůsobuje, že by jí lidé věřili, ale likviduje jejich obranu,“ vysvětluje Kadri Liik z Evropské rady pro zahraniční vztahy v Londýně. „Nejsou to jen lži, jak to dělala sovětská propaganda. Je to daleko sofistikovanější. Je to určitý druh násilí proti mysli.“

Tato propaganda často účinkuje na obyvatele. Západ se v tomto smyslu obává především o pobaltské státy, kde žije početná ruská menšina. U té naopak ruská média posilují promoskevské cítění. Co s tím? Někteří politologové v USA radí, aby bylo také spuštěno propagandistické prozápadní vysílání, jiní ale namítají, že to USA a jejich spojencům spíše uškodí. Lidé, kteří jsou přesvědčeni o  „špatnosti Západu“, stejně nebudou věřit ničemu jinému. Vždy totiž mohou říci: Mluvíte o demokracii, ale podívejte se na Blízký východ nebo na Libyi. V očích těchto kritiků je Západ pokrytecký a zkorumpovaný.

Celý text najdete zde

„Když žijete v Londýně, víte, že tomu tak ve většině případů není. Ale když jste Rus, když o tom čtete, tak si řeknete, samozřejmě, tak to funguje, všechno je na prodej, je to stejné jako v Rusku. Myslím, že dost dobře nechápeme, jak lidé vnímají západní politický model, jak lidé, kteří žijí v jiných společnostech, interpretují naši realitu prostřednictvím vlastních zkušeností,“ dodává Liik. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím

19:13 Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím

"Bylo by prospěšné, kdyby váš národ mohl být zapojen ve Světové zdravotnické organizaci." To řekl se…