Ta ruská propaganda je někdy tak šílená... V USA prý již chystají protiakci

26.04.2015 8:08

Ruská propaganda účinně ovlivňuje smýšlení mnoha lidí v Pobaltí, ve Střední Evropě i v západních státech. The Guardian přináší informace o tom, že někteří američtí politologové volají po hlásání zahraničněpolitických názorů USA. Kadri Liik z Evropské rady pro zahraniční vztahy v Londýně ale pochybuje, že by to mohlo fungovat. Měli bychom si totiž uvědomit, jak se na Západ dívá nemalá část světa. V češtině o tom informují Britské listy.

Ta ruská propaganda je někdy tak šílená... V USA prý již chystají protiakci
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Průvod ke dni národní jednoty v Moskvě. Zúčastnilo se ho pětasedmdesát tisíc lidí

„Ruská propaganda je někdy tak šílená, říká tak nemožné věci, že nezpůsobuje, že by jí lidé věřili, ale likviduje jejich obranu,“ vysvětluje Kadri Liik z Evropské rady pro zahraniční vztahy v Londýně. „Nejsou to jen lži, jak to dělala sovětská propaganda. Je to daleko sofistikovanější. Je to určitý druh násilí proti mysli.“

Tato propaganda často účinkuje na obyvatele. Západ se v tomto smyslu obává především o pobaltské státy, kde žije početná ruská menšina. U té naopak ruská média posilují promoskevské cítění. Co s tím? Někteří politologové v USA radí, aby bylo také spuštěno propagandistické prozápadní vysílání, jiní ale namítají, že to USA a jejich spojencům spíše uškodí. Lidé, kteří jsou přesvědčeni o  „špatnosti Západu“, stejně nebudou věřit ničemu jinému. Vždy totiž mohou říci: Mluvíte o demokracii, ale podívejte se na Blízký východ nebo na Libyi. V očích těchto kritiků je Západ pokrytecký a zkorumpovaný.

Celý text najdete zde

„Když žijete v Londýně, víte, že tomu tak ve většině případů není. Ale když jste Rus, když o tom čtete, tak si řeknete, samozřejmě, tak to funguje, všechno je na prodej, je to stejné jako v Rusku. Myslím, že dost dobře nechápeme, jak lidé vnímají západní politický model, jak lidé, kteří žijí v jiných společnostech, interpretují naši realitu prostřednictvím vlastních zkušeností,“ dodává Liik. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FOTO+VIDEO Debile, dobytkové, hovada, táhni do... Janu Hamáčkovi se přihodilo něco, z čeho lehnete smíchy

8:37 FOTO+VIDEO Debile, dobytkové, hovada, táhni do... Janu Hamáčkovi se přihodilo něco, z čeho lehnete smíchy

Předseda ČSSD Jan Hamáček se na svém facebookovém profilu omluvil svému sousedovi za chování štábu Č…