Tady jsou čísla. Expremiér odhadl, jak dopadnou volby. A varování před jedním z Pirátů

21.10.2017 14:05

V sobotu ve 14 hodin odpoledne se uzavřely volební místnosti. Jak tyto volby dopadnou? Na serveru Seznam Zprávy.cz o tom debatovali expremiér za ČSSD Jiří Paroubek a někdejší ministr obrany či zahraničí Alexandr Vondra (ODS). Vondra poděkoval lidovcům, že podrželi církevní restituce a varoval všechny občany před jedním členem Pirátské strany. Máme si prý dát pozor, abychom se neprobudili mezi upíry.

Tady jsou čísla. Expremiér odhadl, jak dopadnou volby. A varování před jedním z Pirátů
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek
reklama

„Jsou to takové volby, které bych nazval trochu podivné. Ta podivnost spočívá v jakémsi paradoxu, že na jedné straně zas o tolik nejde, protože je dobrá ekonomická situace, lidé tady neumírají hlady, lidé mají práci, jsme v relativním bezpečí, islamisté zatím neudeřili v Praze nebo v Brně. Zároveň je ten politický střet ideově vyprázdněný. Já vzpomínám na to, jak jsme se před deseti lety mydlívali s ČSSD. Tehdy to byl ten pravolevý střet,“ posteskl si Vondra.

Druhá strana věci je, že představitelé nesystémových stran, jako jsou šéf hnutí ANO Andrej Babiš nebo Tomio Okamura nebo Piráti, umějí lépe pracovat s emocemi. A díky tomu se může stát, že tyhle antisystémové strany budou mít přes padesát procent. „To si myslím, že je velké riziko,“ varoval někdejší člen vlády za občanské demokraty.

„Z druhé strany mě celkem uklidňuje, že jsme ten systém ústavní nastavili po roce 1989 dobře tak, aby nikdo nemohl mávnutím kouzelného proutku změnit ten systém liberální demokracie,“ podotkl Vondra.  

Paroubek dal Vondrovi částečně za pravdu, byť varoval, že mnozí lidé na vlastní kůži necítí, že se máme tak dobře. Z úspěchů vlády dokázal těžit šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který má za sebou silný tým. Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) navíc podle Paroubka udělal chybu. „Když budu čtrnáct dní před volbami coby premiér hovořit o přijetí eura, no tak je to politická chyba,“ udeřil Paroubek. Premiér měl místo toho říkat, že přijmeme euro, až bude kurz koruny zhruba v poměru 18 korun za jedno euro.

Jen tak mezi řečí Paroubek řekl, že je členem ČSSD v Cerhenicích a zaplatil členské příspěvky.

Rychle však změnil téma a spolu s Vondrou konstatoval, že jsme bezpečnou zemí a muslimů máme minimum. Jenže Češi vidí, co se děje třeba v Německu a nechtějí, aby se totéž dělo i u nás. A tradiční politici podle Paroubka neumějí říct „ano, my vás ochráníme“. Paroubek je přesvědčen, že to bude úkolem příští vlády, která bude muset také odbourat strach lidí z eura.  

Když se znovu dostal k slovu Vondra, konstatoval, že v těchto volbách selhávají média. „Kdybych já si postavil chalupu za veřejný peníze, tak nevydržím dvě minuty,“ řekl Vondra v narážce na Čapí hnízdo Andreje Babiše. Novináři se dnes bojí o práci, takže o tom nepíší. To podle Vondry není v pořádku. I tady dal Paroubek Vondrovi za pravdu. Kdyby chtěl premiér Sobotka svou stranu posílit, udeřil by na Babiše kvůli Čapímu hnízdu v roce 2016, mohl z toho vytěžit víc. V květnu 2017 bylo podle Paroubka pozdě. Vondra byl téhož názoru. Když už došlo k nějakému střetu, mělo být hnutí ANO vyhozeno z vlády. Pokud nebylo, Andrej Babiš neztratil v žádném případě vliv. Ministerstvo financí prý dál likvidovalo firmy, upozornil Vondra

Ve vysílání Paroubek také připomněl, že on jako premiér ctil u politiků presumpci viny, což jeho nástupci nedělali. Vedle toho podotkl, že on v roce 2010 nechtěl sestavovat vládu s lobbisty Tomášem Hrdličkou a Romanem Janouškem. ODS a TOP 09 do této koalice vstoupily a dodnes za to platí. „To mohlo potkat mě. Děkuji, nechci,“ zdůraznil Paroubek.

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

V druhé polovině pořadu se pánové dostali také k tomu, jak dopadnou tyto volby. Podle Paroubka dosáhne Babiš na 20 až 25 procent. U ČSSD si netroufl říct přesné číslo. „Ale řekl bych, že pokud ČSSD neudělá aspoň 15 procent, tak by měli všichni odstoupit,“ zaznělo z úst expremiéra. ODS podle jeho názoru dosáhne na 8 až 10 procent a komunisté na 12 procent. TOP 09 Paroubek hodnotí na 6 procent. Piráti mohou mít 10 procent. „Okamura, to je nejkvalifikovanější populista v zemi, toho času,“ pokračoval v popisu situace expremiér. Okamura je největším překvapením těchto voleb. A lidovci zůstanou na svých šesti procentech, což je ale podle Paroubka škoda.

Vondra dal Paroubkovi za pravdu a označil Tomia Okamuru za černého koně voleb, který bude mít dvouciferný výsledek. Úspěchu se prý mohou dočkat i Piráti. „Pokud ty holky a kluci nezapaří příliš mnoho, probudí se včas a dojdou k volbám, tak ti Piráti mohou překvapit. Ivan Bartoš je celkem sympaťák, ale na druhou stranu pozor, co tam teda je dál. Třeba Giuseppe Maiello. To je člověk, který je daleko nalevo od komunistů, člověk, který je odborníkem na vampirismus, takže doufám, že se tu neprobudíme mezi upíry. A úspěch bych přál lidovcům, protože oni podrželi církevní restituce a já si myslím, že je to důležité,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

19:22 Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

REPORTÁŽ Jak poznáte Ukrajince, Moldavana či Rumuna? Kašle a prská kolem sebe, hadřík v podobě někol…