Tajemník advokátní komory Krym řádí dále. Po Samkové si posvítil na advokátku, která označila politika za „pohlavní orgán“

30.04.2018 17:35 | Zprávy

Česká advokátní komora potrestala svou členku, advokátku působící v Brně Zuzanu Candigliota za její výrok na sociální síti facebook, v němž označila starostu města za „pohlavní orgán“. Advokátka však takové pochybení odmítá. Podnět na prošetření jejího výstupu dal tajemník České advokátní komory Ladislav Krym, který mimo jiné v minulosti nechával prověřovat i projev známé právničky Kláry Samkové, jelikož v něm přirovnala islám k nacismu a komunismu.

Tajemník advokátní komory Krym řádí dále. Po Samkové si posvítil na advokátku, která označila politika za „pohlavní orgán“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Advokátka Klára Samková

Advokátka Zuzana Candigliota je přesvědčena o tom, že pouze naplnila právo na projevení názoru, přijmout trest proto odmítá. Vzruch totiž vyvolal její popísek k facebookové fotografii na oficiálním profilu města Břeclav, která zachycovala při příležitosti svátku Tří králů starostu města Pavla Dominika v kostýmu sedícího na velbloudovi. „Malá hádanka. Co je to? Má to dva hrby a na zádech pohlavní orgán,“ napsala.

Jejího výstupu si však povšiml i tajemník České advokátní komory Ladislav Krym a neváhal dát podnět k prošetření. Na advokátku následně podal kárnou žalobu předseda kontrolní rady stavovského sdružení Jan Mikš. Kárný senát po projednání případu rozhodl, že se Candigliota provinila proti stavovským pravidlům.

„Porušila povinnost slušným chováním přispívat k důstojnosti a vážnosti advokátního stavu,“ stojí v rozhodnutí, pod nímž je podepsána předsedkyně kárného senátu Karin Konstantinová. Nakonec ale od potrestání senát upustil z důvodu, že samotné projednání případu považoval za dostatečnou výstrahu do budoucna.

Candigliota svou argumentaci staví na tom, že se komentáře nedopustila při výkonu advokátské praxe. Advokacii se věnuje v Brně, v Břeclavi žádné klienty nemá a její facebookový profil nenese označení jako advokátský. „Jednalo se čistě o občanský projev a kárná odpovědnost za něj vzniknout nemohla,“ píše se v odvolání, které pro Candigliotu sepsal advokát Pavel Uhl. Případem se nyní bude zabývat odvolací kárný senát. Za jak dlouho se s případem vypořádá, lze jen hádat.

„Jestli si myslela, že to je žert, tak to možná žert pro někoho byl. Pro mě to byl žert do jisté míry, ale myslím, že přesáhl jakousi hranici slušnosti a korektnosti,“ reagoval pro server Lidovky.cz starosta Pavel Dominik, který prozatímní rozhodnutí komory přivítal. Nicméně jako svého druhu sankce má zafungovat povinnost uhradit náklady řízení, Candigliota tedy musí zaplatit 8 tisíc korun.

  • Původní zdroj ZDE

Není to však první případ, kdy tajemník České advokátní komory Ladislav Krym aktivně podal podnět na prošetření výstupu členky České advokátní komory. Posvítil si například i na advokátku Kláru Samkovou, která kvůli jeho podnětu na prošetření čelila problemům. Předmětem stížnosti byl její projev o islámu, který pronesla v květnu 2016 na semináři v Poslanecké sněmovně. Za přítomnosti několika velvyslanců islámských států mimo jiné uvedla, že „islám je stejný jako nacismus, fašismus a komunismus, je státní zločinnou a zločineckou ideologií“.

Následným vyšetřováním však byla stížnost označena za nedůvodnou. S tím se ale tajemník komory Krym nespokojil a v září 2016 zaslal orgánům komory další podnět k zahájení řízení. Vzhledem k tomu, že při prvním řízení si kontrolní orgány Advokátní komory nebyly schopné sehnat text projevu, poradil jim protentokrát, ať jej hledají na internetu.

Kontrolní rada České advokátní komory proto znovu zahájila řízení s advokátkou Samkovou. Když si její členové projev Samkové v listopadu konečně prostudovali, shledali podezřelou pasáž, ve které Samková mluví o tom, že islám je ve skutečnosti totalitní ideologie, která se skrývá za náboženství a zneužívá právní ochrany náboženství v euroamerickém právním systému.

Komora následně vyzvala Samkovou, aby se k obviněním vyjádřila. Ta pak ve svém vyjádření uvedla, že vyřčená slova jsou filozoficko-právní úvahou, a pokud chce Česká advokátní komora „prověřovat“ názory advokátů, prokazuje tím, že není politicky nezávislou organizací. „Svým jednáním by navázala na doby své poslušnosti a poslužnosti dvěma totalitním režimům – nacistickému a komunistickému – a zřejmě bude usilovat vetřít se do přízně i režimu islámskému,“ odepsala advokátka.

Disciplinární řízení v rámci České advokátní komory může skončit až odebráním licence k provozování advokátní praxe, což znamená faktický zákaz činnosti. Postižený advokát se může bránit správní žalobou, jejíž projednání ovšem v Praze trvá minimálně dva roky. A celou tu dobu nemůže pracovat.

 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Zajímá mě, co si přeje ODS?

Protože vy na jednu stranu tvrdíte, že: ,,Zdá se, že si voliči nepřejí další federalizaci EU, bezbřehou migraci a ničení konkurenceschopnosti a životní úrovně radikální zelenou ideologií vtělenou do Green Dealu. To je nadějná zpráva." Jak ale vysvětlíte vaše spojení s Lidovci a TOPkou? Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Švýcarský summit o Ukrajině: Biden chyběl, Zelenského to rozrušilo

21:49 Švýcarský summit o Ukrajině: Biden chyběl, Zelenského to rozrušilo

Kolem 100 zemí a organizací se účastní dvoudenní konference ve Švýcarsku, která má nalézt cestu k mí…