Tak nic, pane Navalnyj. Nord Stream 2 prý Merkelová dostaví

28. 9. 2020 14:45

Komentátor Guy Chazan napsal pro britský list Financial Times, že německá kancléřka Angela Merkelová dál podporuje projekt plynovodu Nord Stream 2, který má vést z Ruska do Německa po mořském dně. Podporuje projekt i navzdory otravě nejvýznamnějšího ruského opozičního politika Alexeje Navalného.

Tak nic, pane Navalnyj. Nord Stream 2 prý Merkelová dostaví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uzavírací ventil, ilustrační foto
reklama

Poté, co se otrávený ruský opoziční politik Alexej Navalnyj dostal na léčení do Německa, začaly u našich západních sousedů sílit hlasy volající po přehodnocení projektu plynovodu Nord Stream 2. Ale německá kancléřka Angela Merkelová svůj názor, zdá se, nezměnila. Ač požaduje důsledné vyšetření případu Alexeje Navalného, za projektem nového plynovodu nadále stojí. A v tomto stanovisku ji podporuje i většina německé politické reprezentace.

Anketa

Vykonává prezident Zeman svůj úřad dobře, pokud jde o rok 2020?

82%
18%
hlasovalo: 11697 lidí

Ve chvíli, kdy se Spolková republika Německo dobrovolně postupně vzdává jaderné energie, představuje plyn jeden ze stabilních zdrojů energie. Zvlášť když poptávka EU po plynu stále roste. Nemluvě o tom, že by Rusko pravděpodobně považovalo nějaké kompenzace za zrušený projekt, takže by to německou stranu tak jako tak vyšlo draho.

 Poslanec vládní CDU Jens Koeppen poznamenal, že projekt Nord Stream 2 je téměř hotov. Už spolkl 10 miliard eur, takže stojí za to ho dokončit. „Mělo by to všechno teď hnít na dně Baltského moře?“ zeptal se.

Na rozdíl od jiných zemí nemá Německo žádného národního energetického šampiona, a proto je zcela závislé na dodávkách energie od soukromých společností,“ uvedla Kirsten Westphal, analytička Německého institutu pro mezinárodní a bezpečnostní záležitosti. „Tyto společnosti potřebují spolehlivý regulační rámec a Berlín to ví,“ dodala.

Německá kancléřka Angela Merkelová proto důsledně odděluje ekonomické a politické otázky. Ekonomické otázky spojené s plynovodem Nord Strem 2 – a politické otázky okolo otravy Alexeje Navalného údajně novičokem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Předseda ODS psal proti Moskvě. Neměl to dělat, neměl. Z reakcí vlastních fanoušků mrazí

11:14 Předseda ODS psal proti Moskvě. Neměl to dělat, neměl. Z reakcí vlastních fanoušků mrazí

Petr Fiala, stejně jako další čeští politici, se vymezil vůči chování Moskvy. Vyhoštění dvaceti česk…