Tak pozor, Macrone. Nový kandidát na prezidenta Francie do toho šlápl. Vytočí menšiny, Brusel i genderisty

05.12.2021 11:43 | Zprávy

„Bezstarostná Francie mizí, jsme cizinci ve vlastní zemi, zbyla jen nostalgie.“ Bývalý novinář Éric Zemmour oznámil svou kandidaturu na prezidenta. V 10minutovém projevu, prolínaném prostřihy záběrů z francouzských ulic, mj. kritizuje migraci a prohlásil, že nastal čas zachránit Francii – vrátit moc zpět lidu a vzít ji menšinám.

Tak pozor, Macrone. Nový kandidát na prezidenta Francie do toho šlápl. Vytočí menšiny, Brusel i genderisty
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Na Fontáně nevinných

„Po celá léta vás svírá, pronásleduje a straší stejný pocit. Podivný vše prostupující pocit vyvlastnění,“ započal svou řeč směrem ke spoluobčanům. „Když jdete po ulici, nepoznáváte své město, když se díváte na televizi, slyšíte podivný, neznámý jazyk,“ pokračuje Zemmour. A v kandidátském projevu se objevují záběry výtržnictví a násilí v ulicích Francie.

„Máte pocit, jako byste nežili už ve stejné zemi, když sledujete seriály, filmy, představení, když posloucháte hudbu, pročítáte učebnice svých dětí, jedete veřejnou dopravou nebo jste na zastávce či na letišti. Když čekáte, až vašemu dítěti skončí škola, když vezete svou maminku do práce, když čekáte na policejní stanici nebo u soudu.

Vzpomínáte na vlast, kterou jste kdysi znali, o které vám vyprávěli rodiče, na zemi, kterou naleznete ve filmech nebo v knihách. Na vlast Johanky z Arku a Ludvíka IV., vlast Napoleona a generála de Gaulla, na vlast rytířů a urozených dam. Na zemi Notre Dame a vesnických kostelů, zemi barikád a Versailles, na Delona, Brigitte Bardot, Belmonda,“ pokračuje aspirant na budoucího prezidenta Francie a vyjmenovává celou škálu dalších osobností a událostí.

„Na tuto zemi kdysi bezstarostnou a zářící zároveň, na zemi umění a vědy, na zemi nostalgie vašich dětí, jakkoli ji nikdy nepoznali, kterou milujete a která mizí... Nikdy jste jí neopustili a přesto máte pocit, že nejste doma, jako by opustila vás, jste ve vnitřním exilu,“ popisuje pocity mnoha Francouzů.

„Dlouho jste si mysleli, že jste jediní, kdo to vidí, slyší a vnímá, kdo se bojí. Báli jste se to vyslovit a styděli jste se za ten pocit. Pak jste ale pochopili, že ten pocit vyvlastnění sdílejí všichni, každý si všiml, že Francie už není Francie. Samozřejmě, mocní se na vás dívali svrchu – elity, žurnalisté, politici, odborářští bossové, sociologové, církevní vrchnost. Říkali vám, že je to nesmysl, že se mýlíte, že je to omyl. Nakonec jste zjistili, že to oni jsou falešní, že to oni se mýlí a chybovali,“ pokračuje budoucí účastník boje o Elysejský palác.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

soudní proces

Dobrý den. Opět se řeší kauza Čapí hnízdo, jak je možné, že se kauzy vlečou i třeba deset a více let? Kde je chyba? Vždyť to přeci není normální a podle mě to snižuje pak váhu celého procesu i případný trest, v horším případě to pak dopadá na ty, co jsou případně uznáni jako nevinní, kdo jim vrátí ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stáli, mávali vlaječkama.“ Omladina z ODS se divila, co to Ševčík dělal

18:00 „Stáli, mávali vlaječkama.“ Omladina z ODS se divila, co to Ševčík dělal

Co se stane, když moderátorka z Institutu Petra Fialy přijde nakupovat na jarmark SPD? Vznikne z toh…