Takhle ne! Psychiatrická společnost proti Babišovi ml. Dokonce varuje

09.09.2021 11:35

Do kauzy Andreje Babiše mladšího vstupují odborné autority z oblasti psychiatrie. Ty se postavily jak proti jeho tvrzení, že je „zdravý“ a má na to papír, tak proti bulvarizaci celé kauzy a jejímu zneužívání pro politické účely, které vyvrcholilo v minulém týdnu konfrontací s otcem premiérem v Ústí nad Labem. Babiš mladší byl ve čtvrtek na policejním výslechu kvůli kauze Čapí hnízdo a předtím dával do médií prohlášení, že jeho otci premiérovi by vězení prospělo.

Takhle ne! Psychiatrická společnost proti Babišovi ml. Dokonce varuje
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Hnutí ANO zahájilo kampaň v Ústí nad Labem, přijel i Andrej Babiš mladší

Andrej Babiš mladší je oficiálně veden jako psychiatrický pacient. Zpochybňování jeho diagnózy zaznívalo nejprve na sociálních sítích ze strany samotného Babiše mladšího, a také politiků Miroslava Kalouska a Pavla Novotného, kteří po setkání v hospodě tvrdili, že je mladý Babiš zcela zdravý.

Miroslav Kalousek vzal pacienta na pivo a následně informoval, že nejeví nejmenší známky duševních potíží.

 

 

Pavel Novotný mu zorganizoval oslavu narozenin a poté jej přijal jako oficiální návštěvu na radnici v Řeporyjích, kde mu udělil medaili za odvahu.

Při té příležitosti napsal na twitter, že hledá psychiatra, který by změnil Babišovi mladšímu jeho diagnózu. Na Babišově oslavě se objevila též bývalá ministryně Džamila Stehlíková, která je certifikovaným psychiatrem, ale u ní Novotný podle všeho neuspěl.

 

 

O několik týdnů později projevil zájem o Babišův případ psycholog s razítkem soudního znalce Karel Kaufner. Ten si jej pozval v minulém týdnu na sezení v Ústí nad Labem. Poté Babiš mladší s režisérem Vítem Klusákem vyrazil na zámek Větruše, kde právě premiér Babiš s hnutím ANO zahajoval předvolební kampaň. Zde došlo k setkání otce a syna, který tvrdil, že má papír, že je „psychologicky v pořádku“.

Celá věc se odehrála před novináři a televizními kamerami, i režisér Klusák, který tam Babiše juniora přivezl, vše natáčel na telefon. Informace se objevila na všech webech a v televizních zprávách.

A právě to byl moment, kdy považovala za vhodné do věci vstoupit Psychiatrická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Ohradila se jednak proti bulvarizaci psychiatrického případu Babiše juniora a také proti nařčení ze zneužívání psychiatrické péče k politickým účelům, což činil jak Andrej Babiš mladší, tak jeho garda.

Babiš junior zmiňoval doktorku Protopopovou z Národního ústavu duševního zdraví a obvinění se posléze rozšířilo i na jeho tehdejšího ředitele, profesora Cyrila Höschla.

Psychiatrická společnost varovala, že „hrubě zkreslený mediální obraz celé věci, vzniklý na základě zveřejňování částí dokumentace vytržených z kontextu a zejména bez znalosti všech faktů, poškozuje dobré jméno české psychiatrie“. Tato ztráta na pověsti může vést k tomu, že lidé přestanou vyhledávat psychiatrickou péči, i když by ji třeba potřebovali. A to všechno bude mít na svědomí zkreslená medializace případu mladého Babiše.

Psychiatrická společnost zdůrazňuje, že každý pacient, který nesouhlasí se závěry odborníků, může využít standardních medicínských postupů. Pokud má podezření na spáchání trestného činu, může se obrátit na orgány činné v trestním řízení.

Rozhodně ale není správné hledat si na sociálních sítích experta s předem daným zadáním.

„Mediální a politickou rovinu diskusí o zdravotním stavu kteréhokoliv člověka považujeme za nebezpečnou a ve svém důsledku pro všechny škodlivou,“ dodávají psychiatři. Poškodí podle nich zejména všechny další lidi s duševním onemocněním, které výstupy jako byl ten od Babiše juniora jen společensky stigmatizují.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec s dramatickým výrazem: Podle informací Otázek Zeman s ošetřovatelkou trénoval podpis

13:47 Moravec s dramatickým výrazem: Podle informací Otázek Zeman s ošetřovatelkou trénoval podpis

V první hodině Otázek Václava Moravce se sešli předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a dnes již býval…