Takhle zle prý nebylo od kubánské krize v roce 1962: Hrozí válka mezi USA a Ruskem. Věci se už daly do pohybu

10. 4. 2018 12:19

V nejbližších hodinách by měla Trumpova administrativa rozhodnout, jakým způsobem a jestli vůbec budou Spojené státy reagovat na údajný chemický útok na povstalecké město Douma v Sýrii. Prestižní americké médium se obává války.

Takhle zle prý nebylo od kubánské krize v roce 1962: Hrozí válka mezi USA a Ruskem. Věci se už daly do pohybu
Foto: archív autora
Popisek: US letecký útok Sýrie
reklama

Po chemickém útoku na syrské město Douma je budoucnost Asadova režimu v sázce. V první reakci na zveřejněné zprávy o desítkách zabitých a stovkách zraněných americký prezident na svém twitteru psal o Asadovi jako o „zvířeti“ a hrozil, že se syrský prezident brzy stane minulostí. Poté sice svoji rétoriku poněkud zmírnil, ale zároveň uvedl, že v příštích hodinách se společně se svými poradci a členy vlády rozhodne o dalším postupu.

Anketa

Koho byste vybrali do čela KSČM?

hlasovalo: 8326 lidí

Ačkoli vyšetřování stále probíhá a informace neziskové organizace Bílých přilep o údajné vině syrské vlády nebyly ověřeny z nezávislého zdroje, někteří republikáni již otevřeně požadují vojenský zásah v Sýrii. Jak uvádí The National Interest, bojovně naladění jsou konkrétně republikánští senátoři Lindsey Graham, John McCain a Susan Collinsová. Zároveň však někteří další republikáni varují, že případnou invazi by měl prezident odložit a počkat až na úplnou porážku Islámského státu.

Celý text v angličtině je ZDE.

Ministr obrany James Mattis na dotaz médií nevyloučil žádnou variantu. „Nejprve musíme vyřešit otázku, proč jsou v Sýrii stále používány chemické zbraně, když Rusko garantovalo, že se tak již nestane,“ píše The National Interest s tím, že pokud Bílý dům „zatroubí do útoku“, budou řešit Spojené státy jeden zásadní problém. „Na bojišti se pohybuje v těsné blízkosti mnoho armád. Američtí vojáci se budou muset vyhnout zásahu ruských sil.“

Případný zásah amerických sil by tak musel být veden s až „chirurgickou přesností“. Použity by byly pravděpodobné rakety Tomahawk či bombardéry B-52, ale ani to by nezaručilo jistotu. Moskva již avizovala, že pokud budou ruští vojáci napadeni, budou se bránit. „Rádi bychom zdůraznili, že vojenský zásah v Sýrii, kde byly ruské síly nasazeny na výslovnou žádost zdejší vlády a prezidenta, je nepřijatelný a může mít vážné důsledky,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

„Svět může v příštích hodinách v závislosti na rozhodnutí Trumpovy administrativy čelit největšímu nebezpečí konfliktu od doby kubánské krize v roce 1962. Ve výsledku tak dojde buď k otevřené válce mezi Ruskem a Spojenými státy, nebo tato zkušenost naopak poslouží pro budoucí odvracení podobných krizí,“ uzavírá The National Interest.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Výhrůžný dopis poslancům kvůli Xaverovi. Z Evropy. Dostal ho Klaus ml. a zveřejnil ho

10:56 Výhrůžný dopis poslancům kvůli Xaverovi. Z Evropy. Dostal ho Klaus ml. a zveřejnil ho

Na poslance českého parlamentu čekal ve středu ráno ‚hezký‘ dopis. Takový z kategorie vytýkacích. Vá…