Takovou naštvanost lidí jsme naposled zažili v roce 1989, myslí si Pehe

01.04.2012 19:39

Komentátor Jiří Pehe shrnuje atmosféru, která momentálně vládne v české společnosti. Podle něj jen někteří lidé udržují za každou cenu myšlenku, že jiný systém není možný a tenhle je v pořádku – a to je špatně.

Takovou naštvanost lidí jsme naposled zažili v roce 1989, myslí si Pehe
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe

Podle argumentů ostatních nebylo nikdy vymyšleno nic víc fungujícího než politické strany, volby a jiné vymoženosti. „Bohužel neberou v úvahu, že průměrný člověk neporovnává svoje postavení s tím, co bylo před pár desítkami let, nebo s tím, jak se žije v Africe. To, co vyvolává „tekutý hněv“ jsou pocity bezmoci a nespravedlnosti, které jsou zcela současné a vycházejí z místních reálií,“ komentuje Pehe.

Naštvanost je důsledek současnosti

„Všeobecná naštvanost je přitom paradoxně do značné míry výsledkem některých z vymožeností současnosti, jako je třeba všeobecný přístup k informacím. Z nich se vynořuje obraz světa, který je i navzdory propletenci dluhů a krizím kapitalismu celkově stále bohatší, ale nikoliv spravedlivější,“ dodává. Navíc je podle něj směšné, jak někteří komentátoři kritizují nedostatečnost argumentů těch, kteří požadují změnu systému.

„Nesnesitelná bohorovnost argumentů o tom, že ke šlendriánu, celkovému úpadku mravů i korupci stejně neexistuje alternativa, a že spíše potřebujeme „klid k práci“, ovšem byla v dějinách, naposledy na konci komunistické éry, sama zdrojem „tekutého hněvu“,“ uvádí Pehe. Podle něj mají tato slova asi stejnou váhu jako závěry posledního sjezdu KSČ.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pod duhovou vlajkou a větrníky. Putování předvolebním Německem

9:04 Pod duhovou vlajkou a větrníky. Putování předvolebním Německem

ROZHOVOR Oslovují se familiárně Markus a Armin, ale německá liberální média vděčně čekají na jakýkol…