Támhle mám strýčka. A s touhle paní jsem se tu oženil, nemůžete nás rozdělit. Takto se běženci zuby nehty bránili přesunu do nového tábora

13.10.2015 6:47

Fingované svatby, předstírané rodinné vztahy. To všechno zkoušeli běženci, aby v pondělí nemuseli být přesunuti do nově otevřeného tábora v Drahonicích. V táborech se totiž rozneslo, že Češi, stejně jako ostatní evropské země nerozdělují rodiny, a prohlášením za příbuzného by se tak mohli převozu do jiného zařízení vyhnout.

Támhle mám strýčka. A s touhle paní jsem se tu oženil, nemůžete nás rozdělit. Takto se běženci zuby nehty bránili přesunu do nového tábora
Foto: Radim Panenka
Popisek: Uprchlíci v mezinárodním vlaku v Břeclavi ještě v klidu sedí, za chvíli je vyvede policie
reklama

Celkem mělo být do zařízení v Drahonicích na Lounsku převezeno osmdesát běženců. Jejich převoz se však zdržel, protože někteří se prý zuby nehty bránili převozu z původního zařízení v Bělé pod Bezdězem. Vymýšleli si proto nejrůznější důvody, proč do nového tábora přesunuti být nemohou.

Podle deníku Blesk většinou sázeli na to, že evropské země i v podmínkách běženeckých táborů odmítají rozdělovat rodiny. Proto prý začali předstírat nejrůznější příbuzenské vazby, o tom či onom běženci v táboře znenadání prohlašovali, že je to jejich strýc, bratranec či jiný příbuzný.

Vrcholným kouskem však prý bylo, když někteří začali tvrdit, že nemohou být převezeni do Drahonic, protože v Bělé uzavřeli sňatek a nemohou být odloučeni od své novomanželky. „Řekli nám, že se v Bělé vzali. Muslimským způsobem, před muslimem. Napíšou na papír prohlášení, v jejich světě to tak jde, poté se muslimský sňatek úředně stvrzuje,“ vysvětlila Blesku Kateřina Rendlová, mluvčí cizinecké policie.

S takovými argumenty však podle mluvčí běženci neuspěli. „My to zkoumat nebudeme. V době, kdy jsme je zadrželi, byly rodiny určeny,“ prohlašuje kategoricky. Nakonec tedy uprchlíkům jejich finta s příbuznými nevyšla. Po příjezdu do Drahonic podle Blesku rezignovaně vykládali svá zavazadla z autobusů a odcházeli na ubikace.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Děsivé. Krok od války NATO proti Rusku, varuje Jaroslav Bašta

9:07 Děsivé. Krok od války NATO proti Rusku, varuje Jaroslav Bašta

Někdejší český velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta se vrátil ke švýcarské schůzce prezi…