Teď budeme mrznout, bojí se politolog z Ukrajiny. Jeho kolega se z výsledků voleb raduje

27.10.2014 15:21

Ukrajinský politolog Kost Bondarenko je přesvědčen, že volební výsledek nedělních voleb neznamená mnoho dobrého. Podle něj se Ukrajina nebude schopna domluvit s Ruskem o plynu a pravděpodobné budou i další rozsáhlé boje na východu země. Navíc prý v podstatě shodné výsledky Bloku prezidenta Porošenka a Lidové fronty premiéra Arsenije Jaceňuka mohou vést k paralýze moci. Politolog Volodymyr Fesenko však zase zdůraznil údajná pozitiva, domnívá se, že vítězství těchto dvou stran znamená stabilitu a možnost hned pracovat.

Teď budeme mrznout, bojí se politolog z Ukrajiny. Jeho kolega se z výsledků voleb raduje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uzavírací ventily, ilustrační foto
reklama

Anketa

Vadí vám, že Zeman nepozval na oslavu 28. října některé univerzitní rektory?

14%
79%
hlasovalo: 18025 lidí

Předpokládaní vítězové ukrajinských voleb zahájili už dnes v Kyjevě konzultace o budoucí vládní většině. Vyjednávat prý začal Blok Petro Porošenka a zástupci Lidové fronty premiéra Arsenije Jaceňuka.  Podle průběžných volebních výsledků právě tyto dvě strany soupeří o vítězství v nedělních volbách. Po sečtení 45 procent volebních lístků ústřední volební komise oznámila, že Porošenkův blok má 21,5 procenta hlasů a Jaceňukova Lidová fronta o jednu desetinu více.

Analytička hodnotí pro ParlamentníListy.cz ukrajinské volby. Čtěte ZDE.

Na průběžně zveřejňované oficiální výsledky reagoval známý ukrajinský politolog Kost Bondarenko: „Znamená to, že se s Ruskem těžko dohodneme o plynu a v zimě budeme mrznout v bytech a sedět bez teplé vody. Znamená to, že podle požadavku MMF bude vláda pokračovat v zvyšování tarifů a daní a přitom bude ořezávat sociální platby. A znamená to dostatečně velkou pravděpodobnost obnovení rozsáhlé války na východě, za pomoci které se vláda bude snažit odvést pozornost společnosti od sociálně-ekonomických problémů,“ míní politolog.

„Kromě toho koalice mezi Porošenkem a Jaceňukem, kde má každý rovnocennou roli, bude neudržitelnou a skončí paralýzou moci, jako to už bylo v době Juščenka a Tymošenkové,“ uzavřel Bondarenko své hodnocení volebních výsledků na Ukrajině.

Do sněmovny se dále dostane třetí hnutí Svépomoc s 11,1 procenty hlasů, proruský Opoziční blok s 9,8 procenty hlasů, Radikální strana Oleha Ljaška s 7,4 procenty a pravděpodobně i strana Vlast expremiérky Tymošenkové s 5,7 procenty hlasů. Těsně pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do sněmovny jsou zatím nacionalisté ze strany Svoboda.

Koalice je v podstatě hotová

Bondarenkův kolega Volodymyr Fesenko se však ze zisku uskupení dvou hlavních protagonistů Ukrajiny raduje a domnívá se, že to zemi prospěje. „Ti, kdo dali hlasy této straně (Lidové frontě), hlasovali vlastně za premiérství Jaceňuka. Vidím v tom pozitivní moment, protože udržení tandemu Porošenko-Jaceňuk znamená znak stability. Takže je to dobrý signál našim zahraničním partnerům, kteří si nemusí zvykat na nového premiéra, a samotný premiér nebude potřebovat čas na to si zvykat na funkci, ale bude prostě dál pokračovat v práci. Ještě jeden moment lze vidět jako velmi pozitivní a vychází z výsledků voleb Bloku P. Porošenka a Lidové fronty - máme prakticky hotovou koalici," jásá politolog.

Celé vyjádření politologa Kosty Bondarenka:

Znamená to, že se s Ruskem těžko dohodneme o plynu a v zimě budeme mrznout v bytech a sedět bez teplé vody. Znamená to, že podle požadavku MMF bude vláda pokračovat v zvyšování tarifů a daní a přitom bude ořezávat sociální platby. A znamená to dostatečně velkou pravděpodobnost obnovení rozsáhlé války na východě, za pomoci které se vláda bude snažit odvést pozornost společnosti od sociálně-ekonomických problémů. Kromě toho koalice mezi Porošenkem a Jaceňukem, kde má každý rovnocennou roli, bude neudržitelnou a skončí paralýzou moci jako to už bylo v době Juščenka a Tymošenkové.

Celý text vyjádření politologa Volodymyra Fesenka:

Ti, kdo dali hlasy této straně (Lidové frontě), hlasovali vlastně za premiérství Jaceňuka. Vidím v tom pozitivní moment, protože udržení tandemu Porošenko-Jaceňuk znamená znak stability. Takže je to dobrý signál našim zahraničním partnerům, kteří si nemusí zvykat na nového premiéra a samotný premiér nebude potřebovat čas na to si zvykat na funkci, ale bude prostě dál pokračovat v práci. Ještě jeden moment lze vidět jako velmi pozitivní a vychází z výsledků voleb Bloku P. Porošenka a Lidové fronty - máme prakticky hotovou koalici."

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypekli Noru Fridrichovou. Než stačila pustit reportáž, ANO zaúřadovalo

10:12 Vypekli Noru Fridrichovou. Než stačila pustit reportáž, ANO zaúřadovalo

Nora Fridrichová zabrousila se 168 hodinami do tématu migrace. V pořadu jeden odborník za druhým tvr…