Těhotné ženy nedostanou vakcínu proti covidu

23.05.2021 9:49

Očkování proti nemoci covidu-19 je stále dostupnější širší věkové skupině a od 1. června má být otevřena registrace všech lidí nad 16 let. Do této kategorie spadá většina těhotných žen. Postup pro těhotné ženy zůstával dlouho otázkou. Nakonec vakcínu nedostanou na základě odborných doporučení, i když se řadí mezi nejvíce ohroženou skupinu, informují Novinky.

Těhotné ženy nedostanou vakcínu proti covidu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Očkování proti koronaviru, ilustrační foto

Zatímco ve světě se proti covidu nechaly naočkovat statisíce těhotných žen, v Česku byly zatím naočkovány jen desítky gravidních žen. Například v Izraeli či Velké Británii patří těhotné k prioritní očkované skupině kvůli přibývajícím případům s těžkým průběhem nemoci u těhotných i mnohonásobně vyšším rizikem hospitalizace a úmrtí.

V Česku se na základě doporučení „odborných společností“ rozhodlo, že se těhotné ženy až na výjimky (rizikové pracoviště, souběžné zdravotní problémy, jako vysoký tlak nebo cukrovka) očkovat nebudou.

Anketa

Má ministr Arenberger skončit?

69%
18%
hlasovalo: 10207 lidí
Musí se vystačit s tím, že jim od infekce pomůže dodržování protiepidemických pravidel. S čímž nesouhlasí Ondřej Beran, garant očkování Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze.

Původní zdroj ZDE

„V posledních měsících, kdy virus mutuje, způsobuje závažné komplikace právě u těhotných. Hrozí jim daleko častěji těžší průběh onemocnění, několikanásobně vyšší riziko hospitalizace, připojení na umělou plicní ventilaci a bohužel i úmrtí ve srovnání s jejich netěhotnými vrstevnicemi,“ řekl Právu.

„Přitom u nich nemáme ze světa ani od nás žádné signály o závažných nežádoucích účincích po očkování. Důležitý poznatek je také ten, že protilátky přecházejí jak na plod v průběhu těhotenství, tak na miminko během kojení,“ dodal Beran.

Česko zatím nemá systém, který by monitoroval počty proočkovaných těhotných žen. Údaje z pražské ÚVN však potvrzují, že jich je málo. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Stovky hodin příprav a pak tohle!“ Krátce před tiskovkou s von der Leyenovou se to stalo... Babiš exkluzivně pro PL

18:30 „Stovky hodin příprav a pak tohle!“ Krátce před tiskovkou s von der Leyenovou se to stalo... Babiš exkluzivně pro PL

Premiér Andrej Babiš poskytl ParlamentnímListům.cz exkluzivně komentář týkající se výstupů některých…