Těhotné ženy nedostanou vakcínu proti covidu

23.05.2021 9:49

Očkování proti nemoci covidu-19 je stále dostupnější širší věkové skupině a od 1. června má být otevřena registrace všech lidí nad 16 let. Do této kategorie spadá většina těhotných žen. Postup pro těhotné ženy zůstával dlouho otázkou. Nakonec vakcínu nedostanou na základě odborných doporučení, i když se řadí mezi nejvíce ohroženou skupinu, informují Novinky.

Těhotné ženy nedostanou vakcínu proti covidu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Očkování proti koronaviru, ilustrační foto

Zatímco ve světě se proti covidu nechaly naočkovat statisíce těhotných žen, v Česku byly zatím naočkovány jen desítky gravidních žen. Například v Izraeli či Velké Británii patří těhotné k prioritní očkované skupině kvůli přibývajícím případům s těžkým průběhem nemoci u těhotných i mnohonásobně vyšším rizikem hospitalizace a úmrtí.

V Česku se na základě doporučení „odborných společností“ rozhodlo, že se těhotné ženy až na výjimky (rizikové pracoviště, souběžné zdravotní problémy, jako vysoký tlak nebo cukrovka) očkovat nebudou.

Anketa

Má ministr Arenberger skončit?

69%
18%
hlasovalo: 10237 lidí
Musí se vystačit s tím, že jim od infekce pomůže dodržování protiepidemických pravidel. S čímž nesouhlasí Ondřej Beran, garant očkování Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze.

Původní zdroj ZDE

„V posledních měsících, kdy virus mutuje, způsobuje závažné komplikace právě u těhotných. Hrozí jim daleko častěji těžší průběh onemocnění, několikanásobně vyšší riziko hospitalizace, připojení na umělou plicní ventilaci a bohužel i úmrtí ve srovnání s jejich netěhotnými vrstevnicemi,“ řekl Právu.

„Přitom u nich nemáme ze světa ani od nás žádné signály o závažných nežádoucích účincích po očkování. Důležitý poznatek je také ten, že protilátky přecházejí jak na plod v průběhu těhotenství, tak na miminko během kojení,“ dodal Beran.

Česko zatím nemá systém, který by monitoroval počty proočkovaných těhotných žen. Údaje z pražské ÚVN však potvrzují, že jich je málo. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

19:41 EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

„Kdo za to může? Co nám říkala celý rok Evropská komise? Že když dosáhneme 70 procent proočkování do…