Temné zprávy ze Švédska. A poučení z nich

16.06.2016 13:04

O tom, kde se rodí evropští islamisté, se rozepsal pro MF Dnes ředitel Výzkumného centra archeologie zla Šimon Krbec.

Temné zprávy ze Švédska. A poučení z nich
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Hlídka nedaleko linie bojů s Islámským státem
reklama

Podle Šimona Krbce nemá politický establishment v současné Evropě dostatek vůle, kompetencí ani odvahy řešit problém radikálního islamismu a radikálních mešit. Ukazuje to podle něj i případ švédského města Örebro. 

„Podle poměrně jasných indicií se ‚fenomén Islámský stát‘ dostává do své nové fáze – infiltrace muslimských komunit v evropských městech,“ uvádí Krbec s tím, že příběh švédského krajského města ukazuje, že IS už dávno není jen vzdáleným problémem Sýrie a Iráku, ale reálnou přímou hrozbou pro umírněné muslimy a posléze i většinové společnosti celé západní Evropy. 

Šimon Krbec se následně odvolává na švédskou tajnou službu Säpo, která upozorňuje na to, že 300 švédských občanů se vydalo do Sýrie bojovat v řadách Islámského státu. 130 z nich se prý vrátilo zpět. „Pro pochopení rizika, které navrátilci pro evropské země představují, je důležité připomenout, co znamená být bojovníkem Islámského státu,“ uvádí Krbec.

„Ten, kdo projde ideologickým a bojovým výcvikem této mimořádně nenávistné náboženské organizace, není ‚pouhým‘ náboženským radikálem, ale stává se absolutně zmanipulovaným zabijákem, uvažujícím v přísně černobílých kategoriích. Pro stoupence Islámského státu existují pouze dvě skupiny lidí – ‚praví‘ muslimové náležející k IS na straně jedné a všichni ostatní na straně druhé. Mezi nepřátele jsou ideologicky řazeni muslimové nevyznávající ideologii IS a dále všichni nevěřící,“ popisuje. A všímá si i jedinců, kteří se k Islámskému státu přidávají. Byli to vesměs mladí nezaměstnaní Švédové, kteří vyrostli v muslimských rodinách, brali drogy a měli drobnou kriminální minulost. V totalitní ideologii Islámského státu hledali vlastní svobodu a identitu. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Noví komunisté, ti zelení. Nikdo si je tak ale netroufá nazvat. Takže to Karolína Stonjeková napravila a naložila jim za vše

20:13 Noví komunisté, ti zelení. Nikdo si je tak ale netroufá nazvat. Takže to Karolína Stonjeková napravila a naložila jim za vše

Komentátorka Karolina Stonjeková varuje před vlnou „nových mladých komunistů“. Avšak nemyslí jimi čl…