Ten příběh má díry! Odhalení o ,,zabití Koláře ricinem". Z překvapivé strany

04.05.2020 13:22

Komentátor Deníku Referendum Matouš Hrdina vyzval Deník N a týdeník Respekt, aby nešířily konspirační teorie, a to ani když se týkají možného ruského útoku na tři české komunální politiky.

Ten příběh má díry! Odhalení o ,,zabití Koláře ricinem". Z překvapivé strany
Foto: Archiv PL
Popisek: Karlův most v Praze
reklama

Matouš Hrdina je toho názoru, že články Deníku N a Respektu o možné ruské operaci proti třem komunálním českým politikům vzbuzují více otázek než odpovědí, a to podle publicisty není v pořádku.

Anketa

Chcete, aby byl Pavel Novotný zvolen poslancem PS PČR?

4%
96%
hlasovalo: 27158 lidí

Problém je ale v tom, že stručnou glosu Ondřeje Kundry v Respektu lze stěží považovat za poctivou investigaci odpovídající možnému rozsahu kauzy. Nic z výše zmíněného se v ní explicitně netvrdí. A celá věc tak kromě jiného vyvolává spoustu otázek o etice vztahů mezi novináři a bezpečnostními složkami,“ uvedl Hrdina.

Komentátor konstatoval, že zatím víme v podstatě jen tolik, že starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09), starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) a pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) mají policejní ochranu. Chráněni mají být před Rusem, který by se prý mohl pokusit usmrtit je. Háček je však v tom, že přímo takto to Kundra nenapsal, jen poskytl pár informací o Rusovi s kufříkem, který dorazil na zdejší ruskou ambasádu. Hrdina je přesvědčen, že když už chtěl Kundra psát článek, měl v něm přinést více informací.

„Neříká ovšem napřímo, že by ruský agent měl politiky vraždit. Celý text tak nabírá formát konspirační teorie – naznačí pár věcí, které si čtenář sám spojí do té nejvíc dramatické a strhující varianty, a má pak pocit, že to vlastně odhalil sám. Jenže neodhalil nic. Odhalovat měl hlavně Kundra, a zatím toho moc neodkryl, či se tím alespoň nepochlubil. Je tedy namístě se začít ptát za něj,“ napsal Hrdina doslova.

Publicista kroutí hlavou i nad využitím utajovaných zdrojů. Pokud informaci vynesl někdo z tajných služeb, je si prý třeba položit otázku, zda jde o boj uvnitř tajných služeb nebo o pokyn vysoce postaveného důstojníka, který chtěl, aby novináři uveřejnili informace. A pokud je správná druhá varianta, je třeba se prý ptát, proč se to stalo.

„Další věc jsou široké díry, které v celém příběhu zatím zůstávají. Má ruský agent české politiky skutečně zabít, jen vystrašit, nebo s nimi jeho příjezd třeba vůbec nesouvisí? Pokud o něm bezpečnostní složky vědí, proč ho už nevyhostily či jinak nezneškodnily?“ zeptal se publicista.

Podle Hrdiny bylo třeba položit na patřičných místech otázky, proč by to Rusové dělali? Zda nejde jen o hru českých zpravodajců, kteří mezi sebou mohou vést spor, nebo se děje něco jiného. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mlátí řidiče, zapalují auta. Všechno jinak. Čech z Izraele: Co vám neukazují

19:57 Mlátí řidiče, zapalují auta. Všechno jinak. Čech z Izraele: Co vám neukazují

Zápalné bomby a rakety. Hoří auta i synagogy, počet mrtvých roste. Jako každodenní realitu, kterou m…