Tento člověk dělá za Piráty místopředsedu sněmovny. Co navykládal v novinovém rozhovoru vás možná dost překvapí

08.12.2017 10:43

Místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal byl v minulosti registrován v různých stranách, a to v tak rozdílných, jako jsou například ČSSD a Zelení. Byl příznivcem i Strany svobodných občanů, nebo mladým sociálním demokratem. Nakonec si vybral Českou pirátskou stranu.

Tento člověk dělá za Piráty místopředsedu sněmovny. Co navykládal v novinovém rozhovoru vás možná dost překvapí
Foto: pirati.cz
Popisek: Vojtěch Pikal (Piráti)
reklama

„Považuji se za sociálního liberála, protože mám široký pohled na politologickou mapu,“ řekl s tím, že lidé se přece mohou realizovat různými způsoby.

Co se týká sympatizování se stranou Svobodných, nemusí to prý nutně znamenat jeho odklonění od EU. „To není ve stanovách. Je třeba si říct, co strana říká navenek a co je její politika,“ řekl a dodal, že do strany se šel podívat hlavně proto, aby víděl, jaká je reálná vzdálenost právě mezi stanovami a tím, co strana hlásá navenek.

„Jsou tam někteří lidé, kteří jsou pro zrušení sociální sítě státu, a mají silné slovo. Proto jsem Svobodné vyloučil,“ řekl v rozhovoru pro MF DNES.

V životopisu Vojtěcha Pikala se lze dočíst, že je „strážcem pokladu“, za tímto spojením se ve skutečnosti prý skrývá funkce pokladníka. Dále je tam také uvedeno, že založil Mladé piráty. „Mladí piráti jsou volnější organizace. Je tam trochu humoru ve stanovách. Máme pozdrav ahoj a není zde předsednictvo, ale admiralita,“ upřesnil Pikal s tím, že místo regionálních předsedů jsou kapitáni.

Mládežnická organizace je prý teprve ve fázi zakládání. „Je to pořádání debat, zapojení se do běžné spolkové činnosti, jako jsou podzimní úklidy a podobně,“ řekl.

Neskrýval ani pocity nervozity, které ho provázely při jeho prvním řízení schůze Poslanecké sněmovny. „Největší stres je, že co se řekne na mikrofon, to platí. Je to jako zákon,“ popsal své dojmy.

Zatímco u jiných stran se místopředsedou Poslanecké sněmovny stal předseda strany, u Pirátů tomu tak nebylo, podle Pikala je prý zbytečné funkce slučovat. „Známe jednací řád, předseda má přednostní slovo, proč funkce slučovat, když můžete mít tři nebo čtyři přednostní slova,“ řekl.

Pikal vyloučil, že by mu šlo prvoplánově o prestiž, kterou s sebou post místopředsedy Poslanecké sněmovny nese. „Prestiž mě nezajímá. Chci dohlížet na to, že věci budou mít svá pravidla a budou probíhat podle nich,“ upřesnil Pikal s tím, že osobně už se nějakou dobu zabývá tím, jak se má správně schůze řidit. „Předsedal jsem Evropské pirátské straně, pirátské internacionále a celostátnímu fóru Pirátu naživo,“ dodal.

Při řízení schůze je podle Pikala důležité korigovat, aby dotyčný politik mluvil opravdu k věci. Je možné ho vyzvat, napomenout, nebo mu vypnout mikrofon. „Parlamentní stráž není, nemohu někoho vyzvat, aby dotyčného odtáhl,“ uzavřel Pikal s tím, že k takovým způsobům by ani dospět nechtěl.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trest pro Slavii: Pirát se bojí. Lidí. Neziskovky schvalují

7:56 Trest pro Slavii: Pirát se bojí. Lidí. Neziskovky schvalují

Po zveřejnění trestů pro hráče Glasgow Rangers a SK Slavia Praha se vzedmula vlna rozhořčení nad tím…