Tento paskvil rozhodně nepodpořím, říká senátor Valenta k zákonu o kouření

04.01.2017 21:50

Senátor Ivo Valenta se důrazně ohradil proti zákonu o zákazu kouření v restauracích. Považuje ho za paskvil, který by rád alespoň nějak upravil. Je proto připraven předložit vlastní legislativní návrhy, jejichž prostřednictvím by rád dostal do zákona zřízení kuřáren v restauracích, které v minulosti navrhoval už poslanec ODS Marek Benda.

Tento paskvil rozhodně nepodpořím, říká senátor Valenta k zákonu o kouření
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Ivo Valenta
reklama

„Dnes budeme na výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí v Senátu projednávat novelu protikuřáckého zákona. Tento paskvil rozhodně nepodpořím. Jedná se o další zbytečný a nepřiměřeně tvrdý zásah do soukromého vlastnictví a svobody podnikání. Proto dnes předložím vlastní pozměňovací návrhy,“ informoval dnes senátor Ivo Valenta před jednáním výboru.

Tyto návrhy směřují podle člena horní parlamentní komory k tomu, aby ze zákona zmizely ty největší nesmysly. Kroutí hlavou kupříkladu nad tím, že podnikatelé museli významně investovat do svých podniků, aby oddělili kuřácké a nekuřácké zóny. Teď se zdá, že to byly investice zbytečné, protože zapálené cigarety z restaurací úplně zmizí, pokud se nepodaří prosadit např. kuřárny.  

Mezi největší nesmysly počítá Valenta i ustanovení, podle kterého by měl hostinský posuzovat opilost svých hostů a rozhodovat o tom, zda snad podnapilým hostům nalije alkohol či nikoli. Pokud by alkohol nalil a host by posléze způsobil pod vlivem alkoholu dopravní nehodu, hostinský by podle představ zákonodárců nesl za tento čin spoluzodpovědnost.

„Současně se domnívám, že by majitelé restaurací a barů neměli být nuceni přebírat odpovědnost za své klienty a jejich jednání pod vlivem alkoholu. Hospodský přece nemůže předvídat následné chování zákazníka a je jen na klientovi samotném, aby znal svou míru a lidově řečeno nepřebral. Už vůbec pak nemohu souhlasit s navrhovanými a neadekvátními sankcemi v podobě zákazu činnosti, které novela přináší.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

18:53 Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

Zhatit volbu nových členů Rady ČT se pokoušejí ti zákonodárci, jimž nynější fungování České televize…