Tisícovka protestujících na Václaváku a jedna demonstrace navíc, o které jste ještě nečetli

28.10.2015 19:54

REPORTÁŽ Strčte si ty dotace za klobouk. Referendum o Evropské unii. Taková hesla se v Praze objevovala o svátku Dne vzniku samostatného Československa skoro na každém kroku. Asi tisícovka lidí se sešla odpoledne na demonstraci Svobodných a Soukromníků na Václavském náměstí v Praze, která byla zaměřena proti levicové vládě, především plánům ministra financí Andreje Babiše (ANO). Druhý, již menší protest, rovněž pod taktovkou Svobodných, proběhl na Palackého náměstí. Zde se volalo po vystoupení ČR z EU.

Tisícovka protestujících na Václaváku a jedna demonstrace navíc, o které jste ještě nečetli
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protestní akce proti zavedení elektronické evidence tržeb. Mezi proslovy hrála skupina Turbo

"Stojíte zde jako dva fotbalové týmy. Žlutí a zelenobílí. Jako na rugby. Zkuste se, prosím, trochu promísit," vyzval dav asi tisícovky lidí moderátor. Pod sochou svatého Václava na pražském Václavském náměstí se konala demonstrace Strany svobodných občanů a Strany soukromníků České republiky. Mezi příznivci obou stran by se v té chvíli opravdu mohla udělat hraniční čára, byli rozmístěni přesně podle sympatií. Viděno od "koně" zelenobílí napravo, žlutí nalevo.

Připomenutí jména Rašín

Na pódiu zatím v narážce na Andreje Babiše místopředseda Svobodných Jiří Payne prohlásil: "Československo nezaložil ani Beneš, ani Masaryk. Založil jej pozdější ministr financí Alois Rašín. Ten je protikladem současného ministra financí. Například tím, že se nesnažil zvýšit mzdy státních zaměstnanců o tři procenta. Současný ministr chce ze všech živnostníků udělat zaměstnance. To Rašín je praotcem české pravicové politiky. Byl zastřelen mladým komunistou. Připomeňme si jeho jméno."

V obou skupinách se objevila hesla: "Zastavme likvidaci živnostníků. Už žádné klacky pod nohy. Zastavme registrační pokladny. Babiši, táhni s EET, ty kuní ksichte." Nenávist k elektronické evidenci tržeb byla všudepřítomná. Soukromníci zde stáli ve žlutých reflexních vestách a žlutých kloboucích srovnáni pod cedulemi jednotlivých krajů. "Je čas na občanskou neposlušnost. Zachraňme obchod," držela nápis v rukou holčička, kterou tatínek nesl na ramenou. Když jednu z cedulí obrátila, objevilo se: "EET = STB." Skupina Turbo zahrála i song: "To bude pánové jízda."

Hovoří Petr Mach

Předseda Svobodných Mach ParlamentnímListům.cz o spojení se Soukromníky řekl: "Svobodní jsou rádi, že našli partnera pro tuto demonstraci. Je vidět, že jsme našli společnou řeč. Myslíme si o všemožných regulacích živnostenského podnikání totéž. Věřím, že spolupráce touto demonstrací nekončí. V některých krajích se Svobodní baví se stranou Soukromníků o společném postupu v krajských volbách."

"Osmadvacátý říjen je státní svátek, výročí vyhlášení nezávislosti Československa a pro nás to je příležitost si připomenout nejen důležitost volání po nezávislosti, ale chceme říct i to, že nesmíme zapomínat, že svoboda a nezávislost lidí v podnikání je pošlapávána nejen z Bruselu, ale řada klacků pod nohy je občanům, podnikatelům a zaměstnancům házena i českou vládou. Nesmíme zapomenout, že je krok za krokem svoboda pošlapávána i tady doma," prohlásil.

O Evropské unii (EU) hovořil nesmlouvavě: "Přivítal jsem s nadšením výsledek polských voleb, že vládní strana Občanská platforma, která nakonec zradila Českou republiku a souhlasila s Německem a s kvótami na rozdělování migrantů po Evropě, zaslouženě prohrála. Ukazuje to, že až bude příští hlasování, tak už to nebude mít Německo tak jednoduché. Tady ve střední Evropě pořád existuje silná touha po svobodě člověka a po nezávislosti. Teď jsme žili dvacet poklidných let. Mnozí si mysleli, že je to konec dějin a bude zde navěky Brusel, který nám bude něco radit, ale ono to tak být nemusí. Mně připadá, že se EU v podstatě rozpadá. Najednou někdo nedodržuje Schengenskou dohodu, Dublinskou úmluvu a Schengen je vlastně děravý cedník."

Hovoří Petr Bajer

Šéf Soukromníků Petr Bajer hovořil pro ParlamentníListy.cz podobně, ale přeci jen trochu jinak. "V první řadě jsme dali příklad toho, jak se lze spojit nad problémy, které máme společné. Samozřejmě, že na republikové úrovni máme pár věcí, v nichž se neshodneme. Ale co se týká regionů, jsme v podstatě totožní. Musím říct, že naše krajské týmy vyjednávají o možných spolupracích v krajských volbách, podporách senátorů a tak dále. Je to ve fázi jednání. Zásadní je, že jsme se dokázali sejít a přitáhnout různá združení a cechy. Věřím tomu, že se k nám přidají další."

Jednou z těch neshod je, že Strana soukromníků České republiky není antievropskou stranou. "To je to, v čem jsme se Svobodnými rozdílní. Říkáme, že Evropu ano, ale úplně jinak. Ne na bázi přílišné byrokracie, ale spíš na bázi pomoci národním státům. Samozřejmě, že by měla být společná zahraniční politika a obrana," řekl Bajer.

"Podle mě musí přijít do politiky praktici. Musí v první řadě hned začít konat, co se týká migrace a dalších problémů, které Evropu čekají. Jsem přesvědčen, že by Evropa měla pomoci ve světadílech, kde jsou problémy, a ne si je přetahovat na své území. Měli bychom mít jasnou zahraniční politiku, jednotný názor. Není možné, aby jeden stát říkal to a jiný něco jiného. Měli bychom mít samozřejmě uzavřené hranice," dodal.

Další demonstrace Svobodných

Na Palackého náměstí se konala další demonstrace. Přestože ji zorganizovala skupina Vystoupit.EU, hráli na ní první housle opět Svobodní. Zúčastnilo se jí do padesáti lidí. Pod petici Vystoupit.EU se podle muže, jenž stál za jedním ze dvou petičních stánků, podepsalo už 12 000 lidí. "Všechny strany jsou infikovány StB. Je to všechno byznys," rozčiloval se před začátkem demonstrace jeden z účastníků. Za ním vlál prapor Československé vlastenecké gardy s trikolórou a buldokem. Ostatně trikolóru měli skoro všichni na klopách.

"Strčte si dotace za klobouk. Referendum o EU." Ty tranpsarenty byly stejné, jako na "demošce na Václaváku". Cílem organizace Vystoupit. EU je prý, aby všechny státy Visegrádské čtyřky uspořádaly referendum o setrvání v EU a pak z ní vystoupily. Josef Novotný ze strany Svobodných při svém projevu zvedl vlajku Švýcarska a prohlásil: "Chci, aby Česko bylo jednou jako Švýcarsko!" Ivana Burešová Marková hovořila za komunitu Naštvané matky: "Maminky donedávna mluvily o plínkách, chlapi o fotbale. Dnes se všichni bojí imigrantů a EU. Jsme nevolníci. EU se stalo neomarxistickou diktaturou." Potom vystoupil i Petr Mach. Podle něj se komunismus a socialismus do Česka vrací z Bruselu.

V hlavním městě se o státním svátku Den vzniku samostatného československého státu konalo na devět demonstrací. Několik organizací v čele s Ne základnám demonstrovalo na Náměstí republiky, patrioté měli akci na Klárově u úřadu vlády a tak dále. Nicméně nejvíce byly vidět Strana svobodných občanů a Soukromníci s více než tisícovkou účástníků demonstrace na Václavkém náměstí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tálibán? Občanské fórum! Američané nejsou blbí. Generál, diplomat a další odhalili pravdu

7:00 Tálibán? Občanské fórum! Američané nejsou blbí. Generál, diplomat a další odhalili pravdu

Pokazili Američané v Afghánistánu, co mohli, nebo jde o hlubší taktiku, která směřuje k rozvrácení c…