Tiskovka opoziční pětky: Macinka si tu po nocích vydírá prezidenta, zuřil Rakušan

27.01.2026 19:32 | Monitoring

Na vystoupení ministra zahraničí Petra Macinky navázala tisková konference představitelů opozičních stran. Ti jeho vysvětlení odmítli, mluvili o bezprecedentním nátlaku na prezidenta. Podobné jednání podle nich nesmí být v české politice normalizováno. Zazněly opakované výzvy k tomu, aby premiér přestal mlčet.

Tiskovka opoziční pětky: Macinka si tu po nocích vydírá prezidenta, zuřil Rakušan
Foto: ČT24
Popisek: Tisková konference opozice k výrokům ministra zahraničí Petra Macinky

Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) vystoupil v úterý krátce po 16. hodině na mimořádném brífinku, kde shrnul své postoje k obviněním ze strany prezidenta i k nejmenování Filipa Turka ministrem životního prostředí. Odmítl, že by zprávami, které si vyměnil s poradcem prezidenta Petrem Kolářem, vydíral hlavu státu. Hovoří o politickém vyjednávání. Na nadcházejícím summitu NATO by podle něj Českou republiku neměl reprezentovat prezident Petr Pavel, protože se podle něj nepohybuje v ústavním rámci; tento postoj hodlá sdělit i generálnímu tajemníkovi NATO.

Nedlouho po vystoupení ministra zahraničí Petra Macinky se k celé kauze vyjádřila také opozice na samostatné tiskové konferenci. Předseda ODS Martin Kupka uvedl, že vládní většina se k věci zatím nepostavila čelem, a vyzval premiéra k jasné reakci. „Vládní koalice se dnes rozhodla vymlčet a nereagovat na velmi závažná zjištění, se kterými prezident seznámil českou veřejnost,“ řekl novinářům ve Sněmovně.

Podle Kupky je nyní na tahu premiér, protože ze samotných zpráv vyplývá, že Macinka se opíral o jeho podporu. „Je na řadě premiér, aby se k tomuto jednoznačně postavil,“ řekl předseda ODS. Zopakoval, že opozice považuje obsah zpráv za nepřijatelný tlak na hlavu státu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Rakušana zase lžete, nikdo Pavla nevydíra. Jen mu předal vzkaz že nebude skákat jak ameriský komunista píská, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseanaboca , 27.01.2026 19:34:45

|  12 |  0

Další články z rubriky

Scénář: Pavel v NATO slíbí, Babiš s tím nic nenadělá. A vy zaplatíte

9:00 Scénář: Pavel v NATO slíbí, Babiš s tím nic nenadělá. A vy zaplatíte

Ekonom Pavel Šik varuje před možnou geopolitickou hrou prezidenta: zatímco premiér Andrej Babiš (ANO…