Titul profesor bude platit všude, rozhodl Fiala

15.02.2013 15:12

Na Konferenci rektorů pořádané k 20. výročí jejího založení oznámil ministr školství Petr Fiala, že titul profesor a docent bude i nadále platit na všech vysokých školách. Ministerstvo školství původně zvažovalo, že by se vázal jen na školu, která ho udělila. Bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně představil nejvyšším zástupcům českých vysokých škol plán reformy univerzit. V květnu chce také přesvědčit vládu o změně financování škol.

Titul profesor bude platit všude, rozhodl Fiala
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Petr Fiala

Chystaná reforma vysokých škol, kterou chce ministr vládě představit v květnu, počítala s tím, že titul profesor a docent už by neměly celostátní působnost, ale vztahovaly se jen ke konkrétní univerzitě.

Podobný systém habilitačních a profesorských řízení funguje v zahraničí. S tím ale nesouhlasila akademická obec, které tak Fiala vyšel vstříc. O změnách ve vysokoškolském zákoně se hovoří řadu let, zatím se ale Fialovým předchůdcům nepodařilo výraznější reformy prosadit.

Fiala jako rektor sám kritizoval některé reformní plány ministerstva, a možná proto se svými plány u akademické obce dosud nenarazil. Novelou by se měl změnit i systém financování škol a akreditací. Školy by se měly profilovat buď jako výzkumné, vzdělávací nebo profesní.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Jaké jsou důvody pro zvýšení věkové hranice odchodu do penze ?

Jaké jsou důvody pro změny odchodu do penze našich občanů v 68 letech,když v žádném evropském státě není hranice odchodu do penze tak vysoká, přičemž spousta zemí je na tom ekonomicky podstatně hůře ? Nejde ze strany KDU-ČSL o další asociální opatření ?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lidi by se vzbouřili. Drulák rozetnul, jak to skončí s válkou a Ukrajinou

8:31 Lidi by se vzbouřili. Drulák rozetnul, jak to skončí s válkou a Ukrajinou

Diplomat a politolog Petr Drulák odpovídal na otázky moderátora i publika na kanálu Zákony bohatství…