To Drábek udělal z rodinných příspěvků chudinské dávky! Ministryně Marksová si u Moravce nebrala servítky

15.01.2017 14:20

Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) chystá reformu ústavní péče o děti. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) uklidňuje, že vláda rozhodně zcela nezničí současný systém ústavní péče o děti. Prozradila také, jak se bude ČSSD k rodinné politice stavět dál. Došlo i na exministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09) a Marksová nešetřila tvrdými slovy.

To Drábek udělal z rodinných příspěvků chudinské dávky! Ministryně Marksová si u Moravce nebrala servítky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaromír Drábek

Václav Moravec přivítal ve svém tradičním nedělním pořadu České televize dvě dámy. Proti sobě usedly ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) a místopředsedkyně TOP 09 Jitka Chalánková. Vláda chystá změny v ústavní péči, tak aby v dětských domovech bylo co nejméně dětí, ale zcela rušit se rozhodně nebudou, protože to podle Marksové ani nelze.

Moravec v nedělních Otázkách připomněl, že reformu ústavní péče v dětských domovech navrhovala už pravicová vláda Petra Nečase (ODS). Chalánková to potvrdila. Už v roce 2012 prý upozorňovala na určitou disproporci mezi tím, jak se vláda dívá na ústavní péči a jak se staví ke klasické rodině. Klasická rodina by si podle jejího názoru zasloužila více podpory. A pokud už klasická rodina nefunguje tak, jak má, stát by se měl věnovat problematice dlouhodobých pěstounů, kterých je v Česku nedostatek. Pro děti je totiž nejlepší život ve stabilním prostředí. A tady Chalánková vidí slabé místo navrhovaných změn.

Marksová se však okamžitě ohradila. „Já myslím, že paní poslankyně tady smíchala neskutečnou spoustu věcí do sebe. Pokud ta, mimochodem Drábkova, reforma má nějaké potíže, tak bych ráda slyšela nějaké konkrétní pozměňovací návrhy k té novele. A zadruhé, ono to vypadá, jako že chceme s úderem nějakého data zrušit všechny dětské domovy. To není pravda. Ono to ani nejde,“ konstatovala. Obratem ale připomněla, že exministr práce z TOP 09 Jaromír Drábek sice přidal peníze dlouhodobým pěstounům, což je dobré, ale ostatní rodinné dávky „osekal“. „A to až tak, že se z nich v podstatě staly dávky chudinské,“ udeřila sociální demokratka.

Moravec kontroval, že jak ministerstvo práce, tak ministerstvo školství a ministerstvo zdravotnictví spravuje ČSSD. Podivoval se proto, co vlastně brání přijetí reformy, na které by se měly podílet tyto tři resorty. Marksová si obratem posteskla, že hlavní brzdu představují především někteří lidé na ministerstvu zdravotnictví, kteří si přejí zachovat současný systém. Chalánková dala Marksové za pravdu.

Slovo dostal také Miloslav Macela, bývalý ředitel odboru rodiny a ochrany práv dětí na ministerstvu práce a sociálních věcí. „Těm dětem utíká čas... Chce to jedinou věc, a to je vůle dospělých včetně vůle politické,“ zdůrazňoval Macela. „Já největší problém vidím v podpoře rodin, chybí tady podpora určitých sociálních center. Už to bude na nové vládě, protože to vyžaduje určité legislativní změny, a jak už jsem říkal, těm dětem běží čas,“ varoval. I on se domnívá, že reformu současného systému brzdí určitý svár mezi jednotlivými resorty.  

V tuto chvíli v dětských domovech žije něco přes 4 000 dětí. „My bychom měli těm rodinám pomoci, tak aby se děti do žádné ústavní péče nemusely dostat,“ řekla ministryně. Chalánková ji proto vyzvala, aby více podpořila dlouhodobé pěstouny. Marksová se bránila, že v pěstounské péči, ať už krátkodobé či dlouhodobé, končí, ačkoli jistě existuje určitý počet dětí, které bohužel v ústavech zůstávají, ačkoli by tam být nemusely.

Chalánková vidí chybu v paragrafu občanského zákoníku, podle kterého lze prodloužit lhůtu, v níž mohou biologičtí rodiče požádat o navrácení dětí z ústavní péče. „Ale proč jste nepodala pozměňovací návrh, když byl občanský zákoník otevřen. Vy jste nevyužila svého poslaneckého práva a já nevím proč!“ vyčinila Marksová okamžitě Chalánkové.

Následně vyjmenovala, co pro rodiny udělala sociální demokracie. Kromě toho vláda dotuje pracovní místa pro ohrožené skupiny obyvatel, což mohou být i matky s dětmi. Marksová konstatovala, že chce pomoci lidem pracujícím z domova. Chce např., aby bylo jasně řečeno, kdy lidé z domova pracují a ve kterých hodinách nepracují a tak podobě. Chalánková to ovšem vidí jinak. Vyčinila vládě za to, že zaměstnavatelům i zaměstnancům hází klacky pod nohy.

Marksová nakonec vyčinila ČTK

V závěru pořadu Marksová vyčinila ČTK. Posledním tématem byl přebytek státního rozpočtu ve výši 62 miliard korun. Premiér Sobotka získal od ČSSD mandát k tomu, aby přebytek použil na sanaci penzijního systému. ČTK však vydala zprávu, podle které může být tento přebytek využit také pro zvýšení přídavků na dítě. Podle Marksové je však zvýšení přídavků na dítě úplně jiný návrh. „Já nezodpovídám za to, že to v ČTK takhle někdo smíchal,“ bránila se Marksová.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Pravda

Dobrý den, Okamura mluví často mimo, věci překrucujeazkresluje, jakse mu hodí, ale ohledně jeho výroku na adresu Pekarové, nepřekroutila jste je Vy? On přece nemluvil o ženách či matkách obecně a je pravda, že když někdo nemá děti, spoustu věcí třeba neví,protože nemůže, ale to přeci není urážka, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Havel tu chybí, míní Stanislav Křeček. Ale ne tak, jak by se to kavárně líbilo

20:25 Havel tu chybí, míní Stanislav Křeček. Ale ne tak, jak by se to kavárně líbilo

Dnes by se dožil 86 let Václav Havel. Jak v kontextu dnešní situace chápat jeho odkaz? zeptaly se PL…