To asi nevíte: Očkování vám platí rok. Pak smůla

13.09.2021 14:46

Rakousko upravilo podmínky platnosti vakcín proti covidu-19 a nyní bude vakcíny uznávat stejně jako většina dalších zemí po dobu jednoho roku. Doteď Rakousko například s Chorvatskem uznávalo vakcíny pouhých 270 dní, což pro Čechy očkované na jaře mohlo znamenat komplikace při plánech na lyžování v Rakousku.

To asi nevíte:  Očkování vám platí rok. Pak smůla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Očkování proti koronaviru, ilustrační foto

Jak informuje zahraniční server The Local.at, vakcíny budou nyní v Rakousku považovány za účinné jeden rok po poslední dávce očkování. Dříve vypršela platnost vakcíny po 270 dnech, stejně jako například v Chorvatsku. Rakousko se tak přidalo k většině ostatních zemí, kde očkování platí po dobu 12 měsíců, kam spadá například Německo nebo Slovensko.

Anketa

Věříte průzkumu STEM, že ANO získá ve volbách 32,4 %?

hlasovalo: 61298 lidí

V Česku původně také platila hranice 9 měsíců, v současnosti je ale platnost očkování prodloužena na neurčito s tím, že se čeká na další vědecké studie. Právě doba trvání imunity je totiž podle vědců zatím nejasná.

Ačkoli se ukázalo, že vakcíny, které se ve státech EU podávají, jsou vysoce účinné jak proti původní inkarnaci viru, tak proti následným mutacím, odborníci si nejsou jisti délkou trvání imunity – především proto, že dosud neuplynulo dost času, aby se zjistilo, jak dlouho v těle vydrží protilátky.

V současnosti už také kvůli možnému snížení účinnosti vakcín probíhá v řadě zemí přeočkování třetí dávkou. Zavedli ho už mimo jiné právě v Rakousku, Německu či USA. Třetí dávka očkování je tam přístupná zatím jen osobám nad 65 let a dalším rizikovým pacientům. V Čechách je očkování třetí dávkou doporučeno seniorům a rizikovým pacientům, ale otevřeno je pro všechny věkové skupiny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jurečka na traktoru? Nikdy jsme ho tu neviděli, divili se moravští sousedé

19:27 Jurečka na traktoru? Nikdy jsme ho tu neviděli, divili se moravští sousedé

Slušný, příjemný, ale až neviditelný. Tak popisují Mariana Jurečku obyvatelé Rokytnice u Přerova, kd…