To bych dostal kromě Templetonovy i Nobelovu cenu, zamyslel se Tomáš Halík v televizi. To, co dělá Zeman, by si prý Masaryk v životě nedovolil

06.08.2015 15:56

Katolický kněz, teolog a vysokoškolský pedagog Tomáš Halík vysvětloval v rozhovoru s Danielou Drtinovou pro internetovou televizi DVTV svůj pohled na debatu o uprchlické krizi, která se vede v České republice. Při té příležitosti zkritizoval prezidenta Zemana, který prohlásil, že k nám nikdo uprchlíky nezval, a když se jim v Česku nelíbí, mohou odejít. Podle Halíka se Zeman chová jako populista, k čemuž by se prý první československý prezident Masaryk nikdy nesnížil.

To bych dostal kromě Templetonovy i Nobelovu cenu, zamyslel se Tomáš Halík v televizi. To, co dělá Zeman, by si prý Masaryk v životě nedovolil
Foto: David Hora
Popisek: Tomáš Halík na přednášce v Písku

Na úvod rozhovoru se katolický kněz vyjádřil k zákazu pražského arcibiskupa Dominika Duky promítat na Halíkově farnosti film o knězi s homosexuálními sklony a pořádat přednášku americké řádové sestry o šikaně v církvi. Halík vysvětlil, že ho to ani nemrzí, protože uvedené akce se budou stejně konat, akorát na jiném místě. Církevní zákaz je navíc dle něj v dnešní době jedno z nejlepších PR, takže prý nakonec asi přijde více lidí, než kdyby se akce konaly v tichu jeho farnosti.

V pořadu DVTV se Halík vyjadřoval kromě jiného i ke slovům olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera, který prohlásil, že „bezbřehé přijímání lidí jiné kultury musí znamenat konec dosavadní kultury. Příliv migrantů je třeba zastavit.“ Halík opáčil, že by potřeboval vidět kontext. Nicméně dle něj je třeba najít východisko mezi dvěma extrémy, které rezonují v české debatě o uprchlících. Jedním z nich je to, k čemu se prý kloní velká část našeho obyvatelstva, což ho znepokojuje, a to nahnat uprchlíky zpátky do moře nebo před samopaly islámských extremistů. Druhý extrém je zase přijmout všechny bez rozdílu. To ale prý také nemůžeme. „Jak má vypadat řešení, nevím. To bych měl vedle Templetonovy ceny ještě Nobelovu cenu míru, kdybych tohle uměl vyřešit,“ vysvětlil s úsměvem Halík.

Teolog si myslí, že by měly být zapojeny tajné služby, které by se snažily rozpoznat skutečné uprchlíky od těch, kteří podlehli představě, že je v Evropě budou vítat lidé s mávátky a pozvou je k plnému stolu. Ekonomická migrace je dle něj problém a bude třeba některé takové lidi vrátit. Vracet bychom prý mohli i vybrané jedince, kteří prchají před zvěrstvy Islámského státu. Ale až poté, co je vycvičíme k boji a povzbudíme je k tomu, aby se na svém území uměli sami bránit. Halík však zdůrazňuje, že pokud chce být Evropa věrná svým kulturním zásadám, nemůže před lidmi prchajícími před smrtí zabouchnout dveře.

Zeman je populista, Masaryk by se k tomu nesnížil

Za typicky populistický výrok označil Halík slova prezidenta Zemana, který v rozhovoru pro Blesk uvedl, že běžence nikdo nezval a pokud se jim u nás nelíbí, ať jdou pryč. Když mu moderátorka pořadu Daniela Drtinová připomněla, že v uprchlickém zařízení v Bělé pod Bezdězem vypukly nepokoje a uprchlíci se násilím snažili dostat ven, Halík opáčil, že objektivně jsou větším problémem než chování uprchlíků spíše xenofobní nálady. „Obava je namístě, ale je typické, že největší strach z muslimů a běženců je z celé EU u nás, kde těch muslimů máme nejméně,“ říká Halík. Podle něj lidé o uprchlících nic moc nevědí a tak se nechávají strašit médii.

„Moji známí mi říkali, že měli o víkendu na chatě návštěvu svých přátel z Indie a seběhla se tam celá vesnice. Lidé upadli do strašného zmatku, že tam mají nebezpečné uprchlíky. To je opravdu hysterie,“ popisoval Halík. Prezident Zeman by se dle něj měl těmto náladám a strachu postavit. Místo toho ale lacině získává body svými populistickými vyjádřeními. „Masaryk by tohle nedělal,“ myslí si Halík.

Celý pořad ke shlédnutí ZDE 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…