To chtěli vaši lidé. Ne, ne, vaši. Svoboda s Hudečkem se překřikovali ve studiu

26.05.2013 14:14

Rozpad koalice na radnici hlavního města Prahy byl hlavním tématem další části pořadu Otázky Václava Moravce. Tomáš Hudeček (TOP 09) pověřený vykonáváním funkce primátora slíbil, že do 6. června bude navolena nová rada. V pořadu byl také odvolaný primátor Bohuslav Svoboda (ODS) a předseda klubu zastupitelů ČSSD Miroslav Poche. Mezi Svobodou a Hudečkem došlo k názorové roztržce o fungování bývalé koalice.

To chtěli vaši lidé. Ne, ne, vaši. Svoboda s Hudečkem se překřikovali ve studiu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exprimátor Prahy Bohuslav Svoboda
reklama

Náměstek Hudeček v úvodu pořadu slíbil, že do 6. června bude navolena nová rada. „Nejpravděpodobnější varianta teď není žádná,“ komentoval šance na vytvoření nové koalice.

TOP 09 použila ČSSD, aby odvolala primátora, ale nemá vlastní program

„Jsme ve zvláštní situaci,“ komentoval exprimátor Svoboda a pokračoval: „TOP 09 použila ČSSD na to, aby odvolala primátora. Ale nemá žádný zvláštní program.“ Poukázal na to, že ODS jako zodpovědná strana chce, aby rada hlavního města fungovala.

ODS se podle Svobody hodlá vrátit na počáteční stav, kdy před rokem a půl vznikla koalice s TOP 09.

Poche vyloučil, že by ČSSD byla připravena na účast v nějaké vládě na radnici.

Rozvrátili jste koalici, obořil se Svoboda na Hudečka

Svoboda pak zaútočil na Hudečka a obvinil TOP 09: „Tady jsou potvrzena moje slova. TOP 09 rozvrátila koalici bez jakékoli představy, co bude dál. Do této chvíle nemá koaličního partnera.“

Další diskuse ukázala, že klub ODS nejspíš nebyl jednotný a nedokázal hlasovat pro podstatné návrhy. Podle moderátora Václava Moravce klub ODS spíš připomíná pytel blech.

Byli jsme jednotní. Ne, ne a nebyli!

Svoboda se bránil, že to není pravda. Poche ovšem namítal, že koalice na pražském magistrátu byla slabá a občanští demokraté rozhodně nehlasovali jednotně.

„Je potřeba řešit situaci. Praha nemá fungující radnici. To, co já bych chtěl, je, abychom přestali s touto žabomyší válkou, nebo jestli nějaký tisk prošel nebo neprošel. V klíčových zasedáních je ODS jednotná,“ pokoušel se hájit Svoboda.

V té chvíli ale vybuchl Hudeček: „Ne, ne a ne. Zastupitelé TOP 09, a je jich 26, vždycky hlasovali pro návrhy. Na druhou stranu postupně ubývali zastupitelé ODS. Spousta návrhů nemohla projít.“

Pokud nebylo dost hlasů na prosazení něčeho, byl někdo z TOP 09 asi na záchodě

Svoboda přesto svou stranu dál bránil: „ODS hlasovala většinou svých hlasů. Vždy to stačilo na prosazení něčeho, co bylo potřeba. Pokud to nestačilo, tak někdo z TOP 09 byl v tu chvíli na záchodě.“

Politici pak svorně odmítli možnost, že by se v Praze konaly předčasné volby. Podle Pocheho je něco takového technicky nemožné. Hudeček vysvětlil, že by bylo nerealizovatelné, aby odstoupili všichni zástupci na všech kandidátkách.

Nebudou se zdražovat jízdenky ani ceny vody a ČSSD přistoupí na dohodu s TOP 09

Poche poté naznačil, za jakých podmínek by byla ČSSD ochotná tolerovat menšinovou vládu TOP 09. „Situace v DPP se nebude řešit přenášením zátěže na obyvatele. Nezvýší se ceny vodného a stočného. Převod nemocnic na hlavní město Praha se smete pod stůl. Nebude rozparcelování volebních obvodů tak, aby byl v Praze jeden volební obvod,“ vyčetl požadavky Poche.

Hudeček poukázal na to, že je v tom spoustu „čertíků“ a detailů, které se musí vyřešit. TOP 09 by ovšem na to přistoupit mohla.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nelži. Chudáčku. Nacher a Čižinský v sobě. A ve Sněmovně bitva o rozpočet

22:48 Nelži. Chudáčku. Nacher a Čižinský v sobě. A ve Sněmovně bitva o rozpočet

Poslanecká Sněmovna dnes odpoledne projednávala návrh státního rozpočtu se schodkem 320 miliard koru…