To, co napsali v USA o Miloši Zemanovi, si raději přečtěte sami. Budete koukat. Příznivci i odpůrci

03.03.2015 8:40

Velký úspěch na mezinárodní scéně slavil prezident Miloš Zeman vyjádřením své solidarity s židovskou komunitou z celého světa. Český prezident zabodoval zejména ve Washington Post, ale i v mnoha dalších vlivných západních médiích.

To, co napsali v USA o Miloši Zemanovi, si raději přečtěte sami. Budete koukat. Příznivci i odpůrci
Foto: Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta
Popisek: Prezident Miloš Zeman a izraelský premiér Benjamin Netanjahu
reklama

Anketa

Podporujete myšlenku stavby sochy Václava Havla v Praze?

48%
52%
hlasovalo: 5159 lidí

Americká konzervativní komentátorka Jennifer Rubinová ve své pravidelné rubrice „Z pravého pohledu“ v americkém deníku Washington Post informuje o Americko-izraelské konferenci pro veřejné záležitosti, kde vystoupila celá řada významných světových politiků. Mezi nimi také český prezident Miloš Zeman, kterého Rubinová chválí za srozumitelný projev mířící přímo k jádru věci. „Zeman mluvil o hrozbě Íránu vůči Izraeli a poté parafrázoval známý výrok amerického prezidenta Johna Kennedyho, když prohlásil ‚Jsem Žid‘. Nejprve to řekl anglicky a poté i hebrejsky,“ popisuje Rubinová.

Rubinová si rovněž povšimla v prezidentově projevu dle jejího názoru další klíčové věty. „Zeman řekl, že i dnes by si Židé měli stejně jako po druhé světové válce opakovat, že již nikdy nebudou pochodovat jako ovce na porážku. Když zmiňoval téma terorismu, poznamenal, že vždy mluví o islámském terorismu,“ píše Rubinová. Vedle Zemana ji upoutaly i projevy bývalého španělského premiéra José Maria Aznara a bývalého kanadského ministra zahraničí Johna Bairda. „Člověk musí přemýšlet nad tím, jak by to vypadalo ve Spojených státech, kdyby v jejich čele stál někdo z těchto tří politických vůdců,“ vyjádřila se obdivně Rubinová. (Citace originálu: ,,One wonders what would have happened had the United States been blessed with a leader like any one of the three.")

celý text v angličtině máte k dispozici ZDE

„Až jsem měla po vyslechnutí jejich projevů pocit, že vlastně neexistuje žádný americký prezident. Izrael bude jednat samostatně, pokud to bude nutné, ale spoléhá se vedle toho i na americký Kongres. A co dělá Obama? Nikdo se na něj v tomto bodě nemůže spoléhat. On má největší strach z toho, že bychom mohli zjistit, že svými špatnými rozhodnutími fakticky pomohl Íránu stát se světovou jadernou velmocí,“ kritizuje Rubinová.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Obsáhle o vystoupení Miloše Zemana na konferenci informuje také prestižní židovský list Algemeiner, který je ve Spojených státech vydávaný již od roku 1972. „Za své solidární prohlášení v angličtině i hebrejštině, že je Žid, sklidil český prezident bouřlivý potlesk,“ uvádí Algemeiner a cituje další důležitou pasáž Zemanova projevu. „Mělo by být samozřejmostí, že vaši diskriminaci bychom měli považovat i za naši vlastní diskriminaci. Vaše oběti jsou také našimi oběťmi.“ Zeman také vyzval ke koordinaci postupu proti Islámskému státu pod hlavičkou OSN. „Zapomeňme však na tanky a další těžké zbraně. Využít v boji proti ISIL musíme drony a tajné služby.“

celý text  v angličtině je ZDE

Zeman také dle židovského listu Algemeiner vyzdvihl přátelské vztahy mezi Českou republikou a Izraelem. „Moje země byla i v dávné historii jediným ostrovem demokracie uprostřed Evropy. Stejně tak Izrael byl a je fakticky jediným ostrovem demokracie na Blízkém východě. Je proto logické, že mezi oběma ostrovy existuje solidarita, jež nás spojuje v boji proti diktátorským režimům a ideologiím,“ prohlásil Zeman, který si získal sympatie i u čtenářů v diskuzi pod článkem. „Židé budou vždy vděční České republice za její podporu. Bůh opatruj Vás i všechny lidi ve Vaší vlasti. Amen,“ napsala čtenářka Mireille Mechoullamová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skandál střídá skandál, spustil Moravec. Pak Havlíčkovi předčítal, co píší lidé na sítích

14:11 Skandál střídá skandál, spustil Moravec. Pak Havlíčkovi předčítal, co píší lidé na sítích

V první hodině Otázek Václava Moravce ve studiu České televize se sešli vicepremiér za ANO Karel Hav…