To je děs. Demokratický politik je za své jednání pro voliče uvězněn. Vítejte v členském státě EU

3. 11. 2017 20:58

Mají Katalánci právo na nezávislost na Španělsku? Owen Jones z britského deníku The Guardian má za to, že do toho nemá EU, ale ani centrální španělská vláda v Madridu, co mluvit. Musí si to rozhodnout sami Katalánci bez toho, aby je u toho mlátili policisté a shazovali je ze schodů u volebních místností. Právo svobodně se rozhodnout by měl podpořit celý svobodný svět, věří Owen Jones. Jeho slova přinesl českým čtenářům server Britské listy.

To je děs. Demokratický politik je za své jednání pro voliče uvězněn. Vítejte v členském státě EU
Foto: Archiv
Popisek: Španělská vlajka
reklama

Owen Jones z Guardianu promluvil v britské BBC o případné nezávislosti Katalánska na centrální španělské vládě v Madridu. Osobně prý nesouhlasí s tím, aby se Katalánsko stalo samostatným státem, ale je bytostně přesvědčen, že jen Katalánci sami mohou rozhodnout, zda chtějí být samostatní. Stejně jako rozhodovali Skotové svobodně o tom, zda se chtějí odtrhnout od Británie. A svobodně se rozhodli zůstat součástí ostrovního království. Stejně rozhodnutí podle názoru novináře mají učinit i Katalánci.

Celý článek naleznete zde

„Podívejte se, vůbec nezáleží na tom, zda podporujete nezávislost Katalánska. To je vlastně irelevantní. Jde o toto: Podporujete právo katalánského lidu svobodně rozhodnout o své budoucnosti, aniž by lidi tahala policie násilím z volebních místností a shazovala je ze schodů?“ shrnul svůj pohled Owen Jones.

Během referenda jsme podle žurnalisty byli svědky násilností páchaných policií a teď jsme svědky toho, že demokraticky zvolení politici Katalánska prchli ze země a žádají o ochranu před tlakem španělské justice. Tento tlak by prý vůbec neměl být vyvíjen. Představa, že demokraticky zvolený politik skončí ve vazbě za to, že chtěl pro svůj lid nezávislost, je podle novináře zcela nepřijatelná.

Vztah Španělska a Katalánska přirovnal Owen Jones k manželství, ve kterém jeden z partnerů zvažuje podepsání rozvodových papírů, neboť je v manželství nespokojen, jenže druhý partner na něj řve, co si to nespokojený partner dovoluje!

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

USA: Rušíme přijímací testy. Znevýhodňují chudé a barevné

10:57 USA: Rušíme přijímací testy. Znevýhodňují chudé a barevné

Právě v den, kdy opustil Bílý dům prezident Donald Trump, aby byl vystřídán administrativou Joea Bid…